اللهمّ صلّ علی فاطمة وابیها و بعلها و بنیها و امّها
هروقت دیدی تنها شدی بدون خدا همه رو بیرون کرده تا خودت باشی و خودش ...
درباره ما
بسم الله الرحمن الرحیم


اللهم صل علی محمد و آل محمد

و عجل فرجهم


حضرت روح الله:

هیچگاه نگفته و نمی گویم که امروز در این جمهوری، به اسلام بزرگ با همه ابعادش عمل میشود و اشخاصی از روی جهالت و عقده و بی انضباطی بر خلاف مقررات اسلام عمل نمیکنند ، لکن ... اگر این اقلیت اشکال تراش و کارشکن به کمک بشتابند تحقق این آمال آسان تر و سریع تر خواهد بود و اگر خدای نخواسته اینان به خود نیایند، چون توده ملیونی بیدار شده و متوجه مسائل است و در صحنه حاضر است ... کجروان و اشکال تراشان در مقابل این سیل خروشان نخواهند توانست مقاومت کنند."
فرازی از وصیتنامه


رهبر معظم انقلاب:

"اگر كسى در مقابل جوانان ادّعا كند و بگوید نظام اسلامى ما هیچ عیبى ندارد و همان قالبى را كه اسلام خواسته، ما پیاده مى‌كنیم، گزاف گفته است. به هیچ وجه اینطور نیست ... اما آنچه كه حقیقت است، این است كه ما به عنوان مسلمانانى كه راهمان را شناخته ایم، تصمیم خود را گرفته‌ایم و نیروى خود را براى این راه گذاشته‌ایم؛ با همه وجود در این راه حركت مى‌كنیم و ادامه خواهیم داد."
دیدار با جوانان اصفهان. ۸۰/۸/۱۲

نویسندگان
لینک های ویژه
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آماروبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات
[cb:blog_page_title]
[cb:post_body1] [cb:post_body2]


طبقه بندی: [cb:post_category_name]،
برچسب ها:[cb:post_tag_name]،


[cb:post_continue_link]
تاریخ : [cb:post_create_date] | [cb:post_create_time] | نویسنده : [cb:post_author_name] | نظرات([cb:post_comment_count])

.: تعداد کل صفحات [cb:pages_total] :. [ [cb:pages_no] ]

.: Weblog Themes By Bia2skin :.
مطالب اخیر وبگاه
بازخوانی رئوس بیانات رهبر انقلاب در دیدار با هیئت دولت‌های نهم و دهم/
از حمایت‌های گفتمانی تا انذارهای گفتمانی

گروه سیاسی- سوم تیر ماه 84 مقطع فراموش ناشدنی در تاریخ انقلاب اسلامی است. برهه ای که هفت کاندیدا با خاستگاه های گفتمانی متفاوت به رقابت پرداختند اما در نهایت محمود احمدی نژاد توانست با شعارهای "دولت اسلامی" و "عدالتخواهی"، از سد رقیبان نام‌داری از جمله هاشمی رفسنجانی، محمد باقر قالیباف، علی لاریجانی، مصطفی معین و ... بگذرد و در حالی که اکثریت قریب به اتفاق ناظران سیاسی، انتخاب ملت را در فردی غیر از احمدی نژاد جستجو می‌کردند، انتخاب تاریخی ملت نشان داد علی‌رغم گذشت نزدیك به سه دهه از انقلاب، هنوز كسی شعارهای انقلاب را بدون رودربایستی و با صراحت بیشتر مطرح كند، پایگاه مردمی قابل توجه‌تری خواهد داشت.

در عین حال، احیای بسیاری از ارزش‌های انقلاب اسلامی در دولت نهم و هم چنین مواضع اصولی و گفتمانی رییس جمهور موجب شد تا علاوه بر محبوبیت روز افزون رییس جمهور در میان توده های مردم، رهبر انقلاب نیز در سخنرانی های متعدد خود در جمع اعضای هیئت دولت از سال 84 به بعد و برخی از دیدارهای دیگر، این خط گفتمانی را تقویت و از آن به‌عنوان یك نقطه قوت حمایت كنند.

اما پس از تشکیل دولت دهم و افزایش نفوذ جریان انحرافی در دولت و حاشیه سازی‌های آن، برخی از نمادهای گفتمانی رییس جمهور و دولت نیز جابجا شد و اصرار بر این انحراف‌ها و به حاشیه نراندن عوامل حاشیه‌ساز موجب سرخوردگی حامیان رئیس‌جمهور، روند حمایت های معنوی رهبر معظم انقلاب را نیز با تغییرهای محوسوسی مواجه كرد، به‌طوری كه با وجود آنكه ایشان در یكی از دیدارهای خود با دولت نهم، این دولت را احیاگر ارزش‌های انقلاب خوانده بودند، در دیدار هفته گذشته با دولت، ادبیات انذارگونه‌ای را مبنی بر لزوم پایبندی دولت به شعارهای عدالت‌خواهی، استكبارستیزی، ساده زیستی، مقابله با منش اشرافی‌گری و رفاه طلبی بیان كردند.

"شعارهاى دولت نهم و دهم شعارهایى بود و هست كه این شعارها براى مردم مؤمن ما جاذبه دارد؛ مثلاً عدالتخواهى، یا استكبارستیزى، یا ساده‌زیستى و مقابله‌ى با منش اشرافی‌گرى، یا مقابله‌ى با ویژه‌خوارى و سوء استفاده‌ى از ارتباطات در مسائل اقتصادى و غیر اقتصادى، یا خدمت‌رسانى صادقانه ... علت اقبال مردم به دولت و به رئیس جمهور - چه در سال 84، چه در سال 88 - این شعارها بود. یعنى مردم به این شعارها دلبسته‌اند و نیاز به آنها و ضرورت آنها را احساس میكنند. از این شعارها دست برندارید ... مراقب باشید در روشها، در اظهارات، در نوع برخورد، در نوع عملكرد، از این شعارها تجاوزى صورت نگیرد." و در ادامه نیز تصریح کردند: "اگر نسبت به این شعارها تقید و پایبندى كم شود، توفیقات الهى هم سلب خواهد شد."

رهبر انقلاب حدود سه ماه قبل نیز در دیداری پس از ماجرای مربوط به وزیر اطلاعات تأكید كردند كه "رهبری همیشه از گفتمان و خط خدمت حمایت كرده است".

اما در حالی كه برخی از فتنه‌گران و جریان‌های متمایل به فتنه كه بعضاً‌مدعی اصولگرایی نیز هستند، قصد دارند به نحوی القا كنند كه حمایت از جریان شكل گرفته در سوم تیر از ابتدا اشتباه بوده و حامیان آن نیز اشتباه كرده‌اند، رجانیوز ضمن بازخوانی روند حمایت های رهبر معظم انقلاب از گفتمان اصیل و انقلابی دولت نهم و مقایسه آن با بیانات اخیر ایشان در جمع اعضای هیئت دولت، در گزارش زیر نشان می‌دهد كه رهبر حكیم انقلاب با دقت و اشراف بر مسائل كشور، در مواردی كه خط خدمت و گفتمان انقلاب در حال پیشتازی بوده، این خط را تقویت كرده و با حمایت‌های خود به آن شتاب داده‌اند و هر جا كه این روند دچار اعوجاج شده، بدون ملاحظه افراد، صلاح كشور و انقلاب را بر هر چیز دیگری مقدم دانسته و انذارهای خود را بیان كرده‌اند:

اگر نیت های خوب تغییر کند، انسان عوض می شود/ آقای احمدی نژاد این خدمت بزرگ را به انقلاب كرد كه شعار عدالت محورى را مطرح كرد/ دولت مواظب دشمن های درونی‌اش باشد

هشت شهریور 1384؛ رییس جمهور جدید و منتخب ملت به همراه کابینه تازه نفس خود برای نخستین بار خدمت مقام معظم رهبری رسیدند تا قبل از آغاز کار، توصیه های ایشان را بشنوند. از این رو رهبر انقلاب پس از تقدیر و تشکر از ملت جهت حضور در انتخابات، به مساله مهم لزوم حفظ نیت های خوب و الهی در انجام کارهای بزرگ تاکید کردند:

«خیلى از ماها نیت‏هایمان خوب است و با نیتِ خوب وارد مى‏شویم؛ اما نمى‏توانیم این نیت را نگه داریم؛ این نیت در اثناى راه به موانعى برخورد مى‏كند؛ سایش پیدا مى‏كند؛ كمرنگ و ضعیف مى‏شود و احیاناً یك جاذبه‏ى قوىِ معارضى دل را - كه جایگاه نیت، دل است - به سوى خودش جذب مى‏كند؛ یك وقت نگاه مى‏كنید، مى‏بینید اصلاً نیت رفت؛ نیت یك چیز دیگر شده؛ آن وقت راه انسان عوض مى‏شود.»

ایشان در ادامه گفتمان عدالتخواهی و طرح آن از سوی رییس جمهور را مورد تقدیر قرار دادند:

«یكى از شعارهاى این دولت، عدالت است. عدالت یقیناً محور انقلاب بود؛ در این شكى نیست. هیچ دولتى هم از اول نیامده صریحاً بگوید من نمى‏خواهم طبق عدالت رفتار كنم؛ لیكن من باید از آقاى احمدى‏نژاد تشكر كنم كه ایشان كار جدیدى كردند؛ عدالت محورى را به عنوان یك شعار گذاشتند وسط؛ این كار خیلى بزرگى بود. وقتى كه ایشان تبلیغات انتخاباتى مى‏كردند، به افراد خانواده‏ى خودم مى‏گفتم اگر آقاى احمدى‏نژاد رأى هم نیاورد، این خدمت بزرگ را به انقلاب كرد كه شعار عدالت محورى را مطرح كرد؛ نگذاشت به فراموشى سپردنِ این شعار بشود یك سنت. این شعار مطرح شد و ذهن‏ها را به خودش متوجه كرد. خوشبختانه مردم هم فهمیدند، خواستند، دوست داشتند و رأى دادند. این كار، كار مهمى است. بنابراین عدالت‏محور بودنِ این دولت حرف بزرگى است؛ طرح این شعار به عنوان محور حركت دولت، یك كار جدید است؛ خودش یك تحول است؛ به این پایبند باشید.»

ایشان در همان دیدار نیز بستذكرهای هوشمندانه‌ای بیان كردند و آنچنان كه در روز 14 خرداد سال جاری، عدالت، معنویت و عقلانیت را اضلاع مكتب امام(ره) برشمردند، در سال 84 نیز خاطرنشان كردند: «اگر بخواهیم عدالت به معناى حقیقىِ خودش در جامعه تحقق پیدا كند، با دو مفهوم دیگر بشدت در هم تنیده است؛ یكى مفهوم عقلانیت است؛ دیگر معنویت. اگر عدالت از عقلانیت و معنویت جدا شد، دیگر عدالتى كه شما دنبالش هستید، نخواهد بود؛ اصلاً عدالت نخواهد بود. عقلانیت به‏خاطر این است كه اگر عقل و خرد در تشخیص مصادیق عدالت به‏كار گرفته نشود، انسان به گمراهى و اشتباه دچار مى‏شود؛ خیال مى‏كند چیزهایى عدالت است، در حالى‏كه نیست؛ و چیزهایى را هم كه عدالت است، گاهى نمى‏بیند.»

ایشان در ادامه نیز ضمن تاکید بر جدا بودن عقلانیت و محافظه کاری از یک دیگر، در ادامه به مقوله عدالت جدا از معنویت نیز اشاره کردند و فرمودند: «اگر عدالت را از معنویت جدا كنیم - یعنى عدالتى كه با معنویت همراه نباشد- این هم عدالت نخواهد بود. عدالتى كه همراه با معنویت و توجه به آفاق معنوىِ عالم وجود و كائنات نباشد، به ریاكارى و دروغ و انحراف و ظاهرسازى و تصنع تبدیل خواهد شد؛ مثل نظامهاى كمونیستى كه شعارشان عدالت بود.»

و در پایان این دیدار نیز شاید مهم ترین هشدار مقام معظم رهبری به دولت تازه تاسیس نهم این عبارات بود:

«دسته‏ى دوم دشمنان درونى‏اند؛ یعنى آفت‏ها، بیمارى‏ها و میكروب‏ها. مرگ ما بیش از آنچه ناشى از این باشد كه دیگرى بیاید ما را بكُشد، ناشى از این است كه در درون خودمان اختلافى به‏وجود مى‏آید. غالباً مرگ‏هاى ما ناشى از ویروسى، میكروبى، بیمارى‏یى و سلول عاصى‏اى است كه سرطان درست مى‏كند؛ كمتر ناشى از این است كه كسى بیاید آدم را بكُشد. دولت اسلامى هم همین‏طور است؛ باید مواظب دشمن‏هاى درونى‏اش باشد؛ اینها آفت‌هایش است.»

حمایت قاطع رهبر انقلاب از گفتمان انقلابی دولت/ مواظب غرور و تملق گویی ها باشید/ با فساد و تخلفات مالى بى‏محابا برخورد كنید

6 شهریور 85 نیز اعضای هیئت دولت، خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدند تا از نصایح و مواعظ ایشان در امور مختلف بهره گیرند اما این دیدار با دیدار سال گذشته هیئت دولت با رهبر انقلاب متفاوت بود، چراكه دولت نهم یك سال كارنامه عملكرد داشت.

از این رو مقام معظم رهبری در این دیدار نكات مهمی با توجه به همین كارنامه و چشم‌انداز پیش رو بیان كردند:

«فرصت این روز و روزگارى كه شما بر سر كار هستید، بسیار فرصت استثنایى و مغتنمى است؛ حقیقتاً از دوره‏هایى است كه ما نظیر آن را در گذشته‏ى دوران انقلاب تا امروز كم داشته‏ایم. اولاً، شعارهاى دولت و مسئولان و اهداف تعیین‏شده‏ى آنان كاملاً با مبانى انقلاب و با مبانى اعلام‏شده‏ى امام عزیز ما منطبق است. ثانیاً، این گفتمان در بین مردم به طور محسوسى زنده است و وجود دارد؛ كه وجود این گفتمان میان مردم هم، عامل عمده و اصلىِ گرایش آنها به این دولت و این رئیس‏جمهور محترم بود. مردم، تشنه‏ى عدالت، تشنه‏ى مبارزه با فساد و تشنه‏ى تمسك به اصول انقلاب بودند، كه وقتى دیدند یك نفر صادقانه این شعارها را سر دست گرفته و مطرح میكند، حول محور او جمع شدند؛ خود این نعمت بزرگى است كه این تفكر به صورت یك گفتمان مسلط در جامعه درآمد و همچنان ادامه دارد و بعد از روى كار آمدن این دولت، بحمداللَّه تقویت هم شده است.»

ایشان در ادامه نیز بر آفت غرور تاکید کرده و فرمودند: «تواضع و نغلتیدن در گرداب غرور هم یكى از شاخصه‏هایى است كه لازمه‏ى اصولگرایى است؛ ما در معرض این هستیم. ببینید عزیزان! شماها در موضع بالایى قرار دارید و مورد احترامید؛ افراد پیش شماها میآیند و تعریف و تمجید میكنند - بعضى از روى اعتقاد، بعضى بدون اعتقاد - براى اینكه شما خوشتان بیاید. ما خودمان باید مواظب باشیم حرفهایى كه در تمجید و ستایش ما میزنند، اینها را باور نكنیم. ما باید به درون خودمان نگاه كنیم: «الانسان على نفسه بصیرة»؛ نقصها، مشكلات و كمبودهایمان را نگاه كنیم و فریب نخوریم. این فریب خوردن، انسان را در دام و گرداب غرور مى‏اندازد. اگر انسان خودش را بد برآورد كرد، آن وقت دیگر نجات پیدا نمی‌كند.»

رهبر انقلاب در پایان نیز بر رویکرد انقلابی دولت در مبارزه با فساد تاکید کردند: «مسئله‏ى دیگر، مبارزه‏ى با فساد همراه با قاطعیت است. الان خوشبختانه رویكرد دولت و آقاى رئیس‏جمهور طورى بوده كه كسانى كه تمایل به فساد دارند، مرعوبند؛ اما اگر كار صحیح و واقعى انجام نگیرد، كم‏كم این رعب شكسته میشود و این ابهت از بین میرود؛ میل به فساد در یك جاهایى وجود دارد. با فساد و تخلفات مالى بى‏محابا برخورد كنید. البته عرض كردیم بى‏محابا و با شجاعت و قاطعیت برخورد كردن، معنایش بى‏درایتى در نوع برخورد نیست! اینها را باید با هم جمع كنید. هر دو طرفِ این كفه‏ى متوازن بایستى دیده بشود.»

اولین شاخصه دولت شما وفادارى به مبانى امام و انقلاب است/ یكى از بزرگ‌ترین لغزشگاه‌ها غرور است

اما در همان روزهایی که بیش از هر زمان دیگری دولت انقلابی نهم مورد تخئطه ها و تخریب های جریان‌های ضد انقلاب داخلی و خارجی و برخی از گروه ها و جریان های موازی اصولگرایی بود، رییس جمهوربه همراه اعضای هیئت دولت، در 4 شهریور 86 برای سومین بار خدمت رهبر انقلاب رسید.

در این دیدار نیز وجه پر رنگ و شاخص صحبت های ایشان، تاکید بر گفتمان انقلابی و ارزشمدارانه دولت بود:

«تقریباً دو سال است كه شماها مشغول خدمتید. در این دو سال، آنچه كه من از رفتار این دولت تلقى كردم، اینهایى است كه عرض مى‏كنم و تصور مى‏كنم ناظران برخوردار از انصاف هم - كه اكثریت نزدیك به اتفاق ملت ایران هستند - همین دریافتها و برداشتها را داشته باشند: اولاً مسئله‏ى پایبندى به اصول و ارزشهاست كه خیلى شاخص مهمى است. دولت، هم در قول و شعار - كه مهم است - و هم در عمل، نشان مى‏دهد كه به اصول انقلاب و ارزشهاى انقلاب پایبند است.... شاید در مرور زمان و در دوره‏هاى مختلف، غبارهایى بر روى این اصول نشست؛ اما امروز انسان مى‏بیند كه این اصول از همیشه شفافتر، زنده‏تر و برجسته‏تر مطرح است؛ در زبان شما و در شعارهاى شما و در برنامه‏هایى كه اعلام مى‏كنید، اینها مطرح مى‏شود و شماها چون مسئول هستید، آنچه كه مى‏گویید، در مقام حرف باقى نمى‏ماند و یك خط و شیار و عمقى را در جامعه به‏وجود مى‏آورد؛ این طبیعت مسئولیت است.»
ایشان در ادامه تصریح کردند: «شعارهاى شما، فضاى اصولگرایى و فضاى ارزشهاى انقلابى و فضاى وفادارى به مبانى امام و انقلاب را بر جامعه حاكم كرده است؛ این خیلى چیز باارزشى است. اولین و مهمترین شاخصه‏ى دولت شما این است.»

در عین حال، رهبر انقلاب در این دیدار نیز مشابه دیدار سال گذشته نسبت به آفت غرور هشدار داده و خاطرنشان کردند:

«وظیفه‏تان در قبال این موفقیت‌ها چیست؟ وظیفه‏تان شكر است؛ شكر خداست. مبادا كسى از شما - چه آقاى رئیس‏جمهور، چه یكایك حضرات - تصور كنند كه اینها را شما بودید كه انجام دادید. نه، خداى متعال بود كه به شما این توفیق را داد. هركارى كه شما كردید به توفیق الهى بود، با قوّتى بود كه خدا به شما داده بود، با شوقى بود كه خدا در دلتان گذاشته بود، با فرصتى بود كه خدا براى خدمتگزارى به شما داده بود. مبادا غرور ما را بگیرد؛ كه یكى از بزرگترین لغزشگاهها غرور است؛ كه انسان بگوید منم كه این كارها را كرده‏ام و منم كه این چیزها به ذهنم رسید. انسان وقتى به عملكردهاى خودش نگاه مى‏كند و به تجربه و در طول زمان لغزشهاى خودش را، اشتباهات خودش را و ساده‏نگریهاى خودش را در مى‏یابد، آن وقت مى‏فهمد كه آن‏جایى كه موفقیتى بدست آمد، آن موفقیت كار چه كسى بود؛ والّا اگر قرار بود ما خودمان باشیم، همه‏اش همین لغزشها و بى‏توفیقیها و اینها بود! البته انسان لغزشها و اشتباهات خودش را خیلى زود نمى‏فهمد؛ به‏مرور مى‏فهمد.»

ایشان در ادامه تصریح کردند: «اگر یك‏جایى، موفقیتى هم از ما دیده شد و كار خوب و درستى هم اگر از ما سر زد، این جز به توفیق الهى و به كمك الهى نبوده. بنابراین در چاله‏ى غرور نیفتید كه بیرون آمدن از این چاله خیلى دشوار است و كمك الهى را لازم دارد.»

گفتمان عمومی دولت حفظ ارزش‌هاست که بسیار با ارزش است/ گرایش های سکولاریستی در بدنه دولت متوقف شده است/ اتقوا من مواضع التهم؛ بهانه به دست دیگران ندهید

2 شهریور 87 دولت احمدی نژاد برای چهارمین بار خدمت مقام معظم رهبری رفتند. اما آنچه که باز هم در میان سخنان رهبر انقلاب پر رنگ بود، تاکید بر گفتمان انقلابی و اصولی دولت از سوی ایشان بود:

«خصوصیت و امتیاز دوم كه در این دولت هست، شعار و گفتمان كلى این دولت است كه منطبق بر شعار و گفتمان امام و منطبق بر شعارها و گفتمانهاى انقلاب است؛ این خیلى چیز باارزشى است. این را هیچكس نمى‏تواند ندیده بگیرد. هر دلبسته‏ى به انقلاب، این را قدر مى‏داند؛ هر كسى كه پیشرفت كشور را با هدایت انقلاب و با كارگردانى انقلاب تصور مى‏كند، باید این را قدر بداند.»

ایشان در ادامه تصریح کردند: «ما متأسفانه در برخى از اوقات گذشته، می‌دیدیم كه بعضى از كسانى كه مرتبط با مسئولین بودند یا حتى خودشان مسئول یك بخشى بودند، كأنّه از گفتمان انقلاب در مقابل دیگران شرمنده‏اند و خجالت می‌كشند كه حقایق انقلاب را بر زبان جارى كنند یا آنها را پیگیرى كنند یا به آنها اهمیت بدهند! این براى یك جامعه خیلى بلاى بزرگى است؛ این را شما ندارید ... ‏روند غرب‏باورى و غرب‏زدگى را كه متأسفانه داشت در بدنه‏ى مجموعه‏هاى دولتى نفوذ میكرد، متوقف كردید؛ این چیز مهمى است.»

رهبر انقلاب دربخش دیگری از سخنانشان به نکته بسیار مهم دیگری در این رابطه اشاره فرمودند: «گرایش‏هاى سكولاریستى - كه متأسفانه باز داشت در بدنه‏ى مجموعه‏ى مدیران كشور نفوذ مى‏كرد - جلویش گرفته شد. نظام انقلابى، بر مبناى دین و بر مبناى اسلام و بر مبناى قرآن شكل گرفته و به همین دلیل از حمایت میلیونى این ملت برخوردار شده و جانهایشان را كف دست‌شان گرفته‏اند و جوان‌هایشان را به میدان‌هاى خطر فرستاده‏اند؛ آن وقت مسئولان یك چنین نظامى دم از مفاهیم سكولاریستى بزنند؟! «یكى بر سر شاخ و بن میبرید»؛ یعنى خودشان بنشینند و بنا كنند بنِ این‏مبنا و قاعده را كلنگ زدن! خیلى چیز خطرناكى بود. خب، الحمدللَّه اینها جلویش گرفته شد ... گفتمان عمومى دولت اینهاست؛ به طور خلاصه: زنده‏كردن و بازسازى برخى خصوصیات جوهرى انقلاب و منطق امام؛ و مقابله‏ى با كسانى كه می‌خواستند این ارزش‌ها و این مفاهیم اساسى را منسوخ كنند، یا از بین ببرند، یا ادعا میكردند كه منسوخ شده و از بین رفته؛ این چیز باارزشى است. این خصوصیت دوم و امتیاز دومى است كه در این دولت هست.»

اما رهبر انقلاب سه سال پس از اولین دیدار با اعضای هیئت دولت نهم و تأكید بر عدالت‌خواهی توأم با عقلانیت و معنویت، بار دیگر این موضوع را مورد تأكید قرار دادند: «بدیهى است كه بدون معنویت و بدون عقلانیت، عدالت تحقق پیدا نمی‌كند؛ این را قبلاً هم عرض كرده‏ایم. اگر معنویت نشد، عدالت تبدیل می‌شود به ظاهرسازى و ریاكارى؛ اگر عقلانیت نشد، عدالت اصلاً تحقق پیدا نمی‌كند و آن چیزى كه انسان تصور می‌كند، عدالت است، مى‏آید و جاى عدالت واقعى را میگیرد. بنابراین معنویت و عقلانیت در تحقق عدالت شرط است.»

فراز پایانی بیانات ایشان لزوم دور ماندن از حواشی خودساخته و بهانه دادن به دست دشمنان بود، به‌طوری كه پس از طرح اظهارات پوچ و بی‌اساس مشایی در مورد دوستی با مردم اسرائیل كه حاشیه‌های زیادی تولید كرده بود، رهبر معظم انقلاب با ظرافت خاصی ریشه این جنس حاشیه‌ها را یعنی "قرار گرفتن در موضع تهمت" شناسایی كردند تا روشن شود اگر این فرد حاشیه‎ساز در ادامه نیز با تكرار اظهارات تأویل برانگیز قصد حاشیه‌سازی دارد، پیش از همه تاكتیكش از سوی رهبری شناسایی شده و پنبه آن زده شده است. رهبر معظم انقلاب در این دیدار بدون اشاره به فرد خاصی فرمودند: «یك توصیه‏ى دیگر این است كه بهانه هم دست دیگران ندهید. من مى‏بینم متأسفانه گاهى بهانه‏هایى هم از طرف خودِ شما داده می‌شود كه این را هم بایستى توجه كنید كه بهانه هم دست دیگران ندهید؛ مراقبت كنید؛ حزم كنید. و گفت: "اتّقوا من مواضع التّهم" ... براى خودتان و براى دولت مسئله درست نكنید و براى جنجال‏آفرینى‏ها - كه كسانى دنبالش هستند - بهانه ندهید.»

غرور، سرمنشا انحراف‌هاست / نصیحت علمای دینی را حمل بر دلسوزی آنها کنید/ تأکید مجدد برعدالت‌خواهی توأم با "عقلانیت" و "معنویت"

به فاصله چند ماه پس از انتخاب تاریخی ملت در 22 خرداد 88، اعضای هیئت دولت جدید بار دیگر خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدند. دیداری که 16 شهریور 88 برگزار شد و طی آن رهبر انقلاب ضمن هشدار مجدد در مورد "غرور" فرمودند:

«باید شكرگزار باشید كه مسئولیت بر دوش شماست؛ به‌خصوص آقاى رئیس جمهور بیش از دیگران باید شكرگزار باشند. و هم شاكر باشید. هم مغتنم بشمارید و هم بر اثر این شكرگزارى، تواضع‌تان را بیشتر كنید. مفتخر باشید به رأى مردم، مستظهر باشید به رأى مردم؛ اما مغرور نشوید، كه اگر خداى نكرده غرور به سراغ ماها آمد، آن وقت انحراف‌ها و انحطاط‌هاى گوناگونى را در پیش پاى خودمان خواهیم دید. مراقب باشید؛ این از آن دام‌هاى بزرگ شیطان است. معمولاً بعد از پیروزى‏هاى بزرگ، خطرهاى بزرگ وجود دارد.»

ایشان در ادامه نیز برای سومین بار در طی سال‌های اخیر بر لزوم توجه دولت بر مقوله عدالت توأم با "عقلانیت" و "معنویت" تاکید کردند: «در عدالت، هم عقلانیت بایستى مورد توجه باشد، هم معنویت. این را ما قبلاً هم عرض كرده‏ایم. اگر معنویت با عدالت همراه نباشد، عدالت می‌شود یك شعار توخالى. خیلى‏ها حرف عدالت را می‌زنند، اما چون معنویت و آن نگاه معنوى نیست، بیشتر جنبه‏ى سیاسى و شكلى پیدا میكند. دوم، عقلانیت. اگر عقلانیت در عدالت نباشد، گاهى اوقات عدالت به ضد خودش تبدیل می‌شود؛ اگر درست در باب عدالت محاسبه نباشد.»

رهبر انقلاب در پایان نیز در شرایطی كه برخی نشانه‌ها در مورد بی‌توجهی دولت به نظرات مراجع و علما وجود داشت، فرمودند: «نصیحت علماى دینى را قدر بدانید، مغتنم بشمارید. گاهى علماى دین، بزرگان دین، مراجع حتّى، نصایحى می‌كنند، درباره‏ى مسائلى توصیه‏هایى می‌كنند؛ این را مغتنم بشمرید؛ اینها را حمل بر محبت و علاقه‏مندى بكنید. ما می‌دانیم، آقایان، بزرگان علمایى كه هستند - حالا گوشه كنار كسانى بر خلاف این معنا باشند، او مورد محاسبه‏ى ما نیست - و امروز در مناطق مختلف، در مراكز حوزه‏هاى علمیه‏ى بزرگ و در شهرستان‌ها هستند، اینها همه طرفدار نظام جمهورى اسلامى و قدردان نظام جمهورى اسلامى‏اند. مى‏بینند كه نظام جمهورى اسلامى چقدر در جهت پیشرفت اهداف اسلامى كار كرده و دارد كار می‌كند و تلاش می‌كند، تلاش‌هاى شما را هم مى‏بینند، كمك‌هاى شما و خدمات شماها را هم دارند مشاهده می‌كنند. یك وقت توصیه‏اى می‌كنند، از روى علاقه‏مندى است، از روى دلسوزى است؛ اینها را خیلى باید قدر دانست. همچنین نخبگان دانشگاه‏ها هم همین جور.»

از مهم ترین خصوصیات دولت پایبندی به مبانی انقلاب است/ مواظب باشید ارزش‌ها را رها نکنید

8 شهریور 89 رهبر انقلاب برای ششمین بار میزبان دولت احمدی نژاد و کابینه وی بودند و در این دیدار نیز بر ارزشمند بودن گفتمان انقلابی دولت تاکید کرده و خواستار حفظ آن شدند:

«این را شما افتخار بدانید كه الحمدللَّه به مبانى انقلاب پایبندید و به اینكه شعارهاى انقلاب را قبول دارید و می‌خواهید اجرا كنید، افتخار می‌كنید؛ این توفیق بزرگى است. یكى از مهم‌ترین خصوصیات این دولت این است كه شعارهاى خودش را شعارهاى انقلاب قرار داده و به این، احساس سربلندى و افتخار می‌كند.»

ایشان تصریح کردند: «مردم هم به خاطر همین به شما اقبال كردند؛ این هم معلوم باشد. مردم به این شعارها دلبسته‌اند، علاقه‌مندند. شعار عدالت‌طلبى، براى مردم جذاب است؛ شعار اجتناب از اشرافی‌گرى، براى مردم شعار مطلوب و شعار جذابى است؛ یا شعار خدمت‌رسانى به مردم، یا شعار استكبارستیزى، یا شعار ساده‌زیستى، یا شعار كار و تلاش و خدمت به مردم؛ اینها چیزهایى است كه مردم دوست می‌دارند و اینها را می‌خواهند. یك جامعه و یك كشور و یك ملت بیدار از مسئولینش این چیزها را مطالبه می‌كند: مطالبه‌ى عدالت، مطالبه‌ى انصاف، مطالبه‌ى خدمت، مطالبه‌ى ارتباط صمیمى با مردم، مطالبه‌ى دین، پایبندى به ارزش‌هاى دینى، پایبندى به شرع. این چیزها را مردم می‌خواهند و دوست می‌دارند. شما هم بحمداللَّه این شعارها را داده‌اید، مردم هم قبول و اقبال كرده‌اند؛ این را مغتنم بشمارید.»

رهبر انقلاب در ادامه خواستار حفظ این ارزش‌ها از سوی دولت شدند: «در زمینه‌ى جهت‌گیرى‌هاى كلى و كلان دولت توصیه‌ى من این است كه این جهت‌گیرى‌ها را با شدت، با حدت و با تعصب حفظ كنید. از این جهت‌گیرى‌ها انصراف پیدا نكنید: جهت‌گیرى دین، جهت‌گیرى اخلاق، جهت‌گیرى عدالت، جهت‌گیرى خدمت، جهت‌گیرى مقابله و مبارزه‌ى با استكبار و زورگویان عالم... اینها باید جهت‌گیرى‌هاى كلى شما باشد؛ یعنى اینها را از دست ندهید و رها نكنید.»

تاکید بر لزوم پایبندی دولت بر حفظ ارزشها/ برای خدا کار کنید/ شایسته نیست دولت اسیر حاشیه ها شود

اما در آخرین دیدار هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب که سال جاری در 6 شهریور ماه 1390 برگزار شد، در بیانات ایشان ضمن تأكید بر موارد قبلی، وجه انذارگونه كاملاً ‌مشخص بود، به‌طوری كه رهبری در عین اینكه مشابه دیدار سال گذشته از شعارهای عدالت‌خواهی، استكبارستیزی، ساده زیستی، مقابله با ویژه‌خواری و اشرافی‌گری به‎عنوان شعارهای جذاب و دلیل اقبال مردم به رئیس‌جمهور یاد كردند اما در مورد میزان پایبندی به این شعارها در دولت مطلبی بیان نكردند و به هشدار در مورد عدول نكردن از این شعارها اكتفا كردند: «علت اقبال مردم به دولت و به رئیس جمهور - چه در سال 84، چه در سال 88 - این شعارها (شعارهای انقلابی) بود. یعنى مردم به این شعارها دلبسته‌اند و نیاز به آنها و ضرورت آنها را احساس می‌كنند. از این شعارها دست برندارید …مراقب باشید در روش‌ها، در اظهارات، در نوع برخورد، در نوع عملكرد، از این شعارها تجاوزى صورت نگیرد.»

ایشان در ادامه نیز بر لزوم "کار برای خدا" توسط دولت‎مردان تاکید کرده و با تكرار همان توصیه چند سال قبل مبنی بر اینكه هر توفیقی از جانب خداست و نباید انسان را مغرور كند، فرمودند: "كار را براى خدا بكنید. نه اینكه چون مردم دوست دارند، این كار را بكنید؛ نه. اگر هدف این شد كه دل مردم را به دست بیاوریم، ناكام خواهیم ماند «لأقطعنّ امل كلّ ءامل غیرى»؛ این حدیث قدسى است، كه در ذهنم اینجور است كه با سند معتبرى از قول خداى متعال نقل شده كه فرموده: من قطعاً امید آن كسى را كه به غیر من امید ببندد، قطع خواهم كرد. ما باید امیدمان به خدا باشد، براى خدا كار كنیم؛ منتها می‌دانیم كه كار براى خدا جاذبه دارد. این شعارها، شعارهاى الهى است. اگر چنانچه این پایبندى‌ها سست شود، اگر نسبت به این شعارها تقید و پایبندى كم شود، توفیقات الهى هم سلب خواهد شد. بسیارى از این موفقیت‌هایى كه شما در میدان عمل دارید، و از اول انقلاب تا امروز هرچه كه موفقیت بوده، به خاطر این است كه توفیقات الهى شامل حال بوده و این كمكِ الهى است. اگر كار براى خدا نباشد، این موفقیت‌ها از ما گرفته خواهد شد. همان شور و نشاط و تلاش و خدمت صادقانه و بدون توقع مزد و منت باید ادامه پیدا كند. این یك نكته‌ى اصلى است."

دیدار امسال هیئت دولت با رهبر انقلاب در شرایطی برگزار شد كه حاشیه‌های اطراف دولت نسبت به شش سال گذشته بیشتر از همیشه بود؛ بخشی از این حاشیه‌ها در اثر نادیده گرفتن توصیه سه سال قبل ایشان مبنی بر دوری كردن از مواضع تهمت شكل گرفت و بخش دیگر نیز در اثر محور شدن یك فرد حاشیه‌ساز در دولت كه دو سال قبل رهبری انتصاب او به‌عنوان معاون اول رئیس‌جمهور را موجب سرخوردگی حامیان رئیس‌جمهور خوانده بودند.

با این حال، رهبر انقلاب بر اساس سیره خود در دوران دوم خرداد كه در مواجهه با انحراف‌ها مشی شفاف‌سازی را در پیش می‌گرفتند، در این دیدار نیز به‌عنوان نمونه، ایرانی‌گری در دولت را از زاویه‌ای متفاوت مورد نقد قرار دادند و صورت مسئله جدید و قابل تأملی را باز كردند. ایشان ضمن تأکید بر دفاع از ایران در برهه تاریخی "ایران بعد از اسلام" به جای "ایران قبل از اسلام" بار دیگر به دوری دولت از حواشی خود ساخته تاکید کردند: «سعى كنید دچار حاشیه‌سازى‌هاى مسئله‌دار نشوید ... واقعاً شایسته و سزاوار نیست كه حواشى‌اى به وجود بیاید؛ حالا چه حواشى‌اى كه خود شما گاهى اوقات بى‌توجه به وجود مى‌آورید، چه آنهائى كه دیگران به وجود مى‌آورند و شما هم تسلیم آنها میشوید؛ از این حواشى باید پرهیز كرد. نگذارید در فضاى كشور، در فضاى بین دولت و مردم، درگیرى‌ها و دلهره‌هائى به وجود بیاید كه شماها را از كار باز بدارد.»

طراحی و کدنویسی قالب : علیرضاحقیقت - ثامن تم

Web Template By : Samentheme.ir

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات