اللهمّ صلّ علی فاطمة وابیها و بعلها و بنیها و امّها
هروقت دیدی تنها شدی بدون خدا همه رو بیرون کرده تا خودت باشی و خودش ...
درباره ما
بسم الله الرحمن الرحیم


اللهم صل علی محمد و آل محمد

و عجل فرجهم


حضرت روح الله:

هیچگاه نگفته و نمی گویم که امروز در این جمهوری، به اسلام بزرگ با همه ابعادش عمل میشود و اشخاصی از روی جهالت و عقده و بی انضباطی بر خلاف مقررات اسلام عمل نمیکنند ، لکن ... اگر این اقلیت اشکال تراش و کارشکن به کمک بشتابند تحقق این آمال آسان تر و سریع تر خواهد بود و اگر خدای نخواسته اینان به خود نیایند، چون توده ملیونی بیدار شده و متوجه مسائل است و در صحنه حاضر است ... کجروان و اشکال تراشان در مقابل این سیل خروشان نخواهند توانست مقاومت کنند."
فرازی از وصیتنامه


رهبر معظم انقلاب:

"اگر كسى در مقابل جوانان ادّعا كند و بگوید نظام اسلامى ما هیچ عیبى ندارد و همان قالبى را كه اسلام خواسته، ما پیاده مى‌كنیم، گزاف گفته است. به هیچ وجه اینطور نیست ... اما آنچه كه حقیقت است، این است كه ما به عنوان مسلمانانى كه راهمان را شناخته ایم، تصمیم خود را گرفته‌ایم و نیروى خود را براى این راه گذاشته‌ایم؛ با همه وجود در این راه حركت مى‌كنیم و ادامه خواهیم داد."
دیدار با جوانان اصفهان. ۸۰/۸/۱۲

نویسندگان
لینک های ویژه
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آماروبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات
[cb:blog_page_title]
[cb:post_body1] [cb:post_body2]


طبقه بندی: [cb:post_category_name]،
برچسب ها:[cb:post_tag_name]،


[cb:post_continue_link]
تاریخ : [cb:post_create_date] | [cb:post_create_time] | نویسنده : [cb:post_author_name] | نظرات([cb:post_comment_count])

.: تعداد کل صفحات [cb:pages_total] :. [ [cb:pages_no] ]

.: Weblog Themes By Bia2skin :.
مطالب اخیر وبگاه
پناهیان:ولایت گردش قدرت میان نخبگان را تسهیل می كند

بر خلاف آنچه كه غربی ها القا می کنند و برخی غربی زده ها تلقی می كنند در جوامع غربی نه تنها قدرت در دست مردم نیست بلکه گردش قدرت بین نخبگان هم با مشکلات بسیار جدی مواجه است. اما در جامعۀ ولایی یکی از مهم ترین آثار ولایت نظارت بر مردمی بودن قدرت و تسهیل گردش قدرت بین نخبگان جامعه و داوری میان آنان در اختلافات است.

به گزارشرجانیوز، علیرضا پناهیان مشاور رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها كه در مراسم افتتاحیه دهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن های اسلامی مستقل دانشجویان سخن می گفت با اشاره به ظرفیتهای گوناگون نخبگان و قدرت تاثیر گذاری آن ها بر جوامع اظهار داشت: بر اساس نظام تسخیری، نخبگان طبقه ای از مردم هستند که به دلائل مختلف صاحب نفوذ می شوند و موقعیت و فرصتی برای تأثیر گذاری بر جامعه پیدا می كنند؛ اینان از موقعیت خویش، گاه در جهت منافع شخصی و گروهی و گاهی همسو با مصالح و منافع عمومی بهره می گیرند.

وی با اشاره به آیاتی از سوره مومنون درباره تقابل نخبگان با پیامبران گفت: روئسای قریش اصلی ترین دشمنان پیامبر بودند و در قرآن تیپ های مختلفی از نخبگان گمراه و گمراه کننده با عناوین چون ملاء ، مترف ، احبار و رهبان نام برده می شوند. همچنانکه نام گذاری هایی هم برای خواص خوب در قرآن وجود دارد مانند من انصاری الی الله که پیامبران الهی خطاب به نخبگان خوب می گفتند.

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان با بیان اینكه پدید آمدن گروهی به نام خواص یا نخبگان در هیچ جامعه ای را نمی توان انكار كرد، به تشریح رابطه عموم مردم و نخبگان پرداخت و افزود: پیامبر اعظم (ص) در حدیثی می فرمایند: «کما تکونو یولی علیکم» هر طور كه باشید همان گونه رئیس پیدا می كنید، به عبارت دیگر لیدرها و نخبگان از بطن وضعیت موجود جامعه رشد می كنند و نمی توان انتظار داشت جامعه ای با سطوح مختلف صلاحیت ها از نخبگانی یکدست صالح برخوردار باشد.

وی با اشاره به تقابل نخبگان خوب و بد اظهار داشت: در جامعه به تبع خوبی ها و بدی هایی كه متن جامعه وجود دارد گروهی از نخبگان خوبی ها و عده ای دیگر بدی های اجتماع را نمایندگی می كنند ولی در جامعۀ ما که غلبه با خوبی هاست نباید اجازه داد تقابل شکل بگیرد و نخبگان بد طبیعتا به حاشیه رانده می شوند. آنچه می ماند تفاوت سلایق و دیدگاه ها در امور جاری باشد.

وی تاخیر در فرج حضرت ولی عصر (عج) را ناشی از فقدان یارانی به مشابه قله های با دامنه دانست و گفت: 313 یار امام زمان (عج) باید قله های با دامنه باشند، یعنی نخبگان خوبی که دارای پشتوانه های مردمی فراوان باشند و گرنه قله ها به مظلومیت و تنهایی دچار خواهند شد.

وی گردش قدرت در میان نخبگان را متاثر از موازنه خوبی ها و بدی ها در جامعه دانست و گفت: وقتی پیامبر اكرم (ص) به حضرت علی (ع) می فرمایند اگر مردم همراهی نکردند كنار بنشین، معنایش این نیست كه شما ولایت ندارید بلکه مردم لیاقت تو را ندارند و نوبت به بهره بردن آنان از ولایت تو نرسیده است. این معنا که حال جامعه باید رعایت شود در زمان حاکمیت ولایت هم تا حدودی ادامه پیدا می کند.

پناهیان گفت: مالك اشتر گاهی به انتصابات حضرت امیر (ع) اعتراض می کرد. او نمی دانست كه امیر المومنین (ع) نمی تواند زیاد از جامعۀ خودش فاصله بگیرد، البته این به آن معنا نیست كه علی (ع) باید پشت سر جامعه حركت كند، قطعاً امیر مومنان (ع)‌ جامعه را به جلو می برد با این حال از یك جایی به بعد جامعه نمی کشد، آنگاه به مولای خودش جام زهر می نوشاند. اما اگر جامعه هوشیار و آماده بود دلیلی ندارد عده ای از خواص نابخرد بتوانند امری را بر ولایت تحمیل کنند.

پناهیان با بیان این كه اگر مشكلات خواص را بخواهید به ولایت نسبت دهید باید ضعف های نمایندگان امیرالمومنین را هم به ایشان منتسب بدانید، افزود: قبل از جنگ صفین مالك اشتر به انتصاب نماینده حضرت برای مذاكره با معاویه و عملکرد او بشدت انتقاد داشت؛ واقعا آن نماینده هم ضعفهای بسیار جدی داشت، ولی امیرالمومنین (ع) بنا بر مصالحی باید این فرصت را به افراد می داد كه شایستگی ها و ضعف ها یشان برای همه برملاء شود، مثل همان فرصت هایی كه به مصلحت هایی، امام (ره) به بنی صدر و امثال او در درجات مختلف داد.

مسئول اتاق فکر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینكه نخبگان در موقعیتی قرار دارند كه می توانند عامه را فریب دهند و به جامعه ظلم كنند اینجاست که نخبگان صالح و مردم باید در برابر آنها بایستند، افزود: اولین مسئولیت در این میان متوجه دانشجویان و طلاب است كه هم در میان عامه از خواص هستند و هم در میان خواص از رهبران عامه به شمار می آیند و می توانند هم بر نخبگان جامعه تاثیر بگذارند و هم افکار عمومی را روشن نمایند.

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان قرار گرفتن برخی از خواص در گروه نخبگان را بیشتر از استعداد و توانایی ذاتی متاثر از فرصت ها ، موقعیت ها و دانسته ها دانست و گفت: نخبگان جامعه در مقابل عموم مردم از مصونیت خاصی برخوردار نیستند و بدنه جامعه می تواند به رشد و تغییر نخبگان كمك كند.

وی با اشاره به این كه دموكراسی در جوامع غربی چیزی جز اشرافیت مدرن نیست و مردم سالاری در آنجا وجود ندارد، گفت: بر خلاف آنچه كه غربی ها القا می کنند و برخی غربی زده ها تلقی می كنند در جوامع غربی نه تنها قدرت در دست مردم نیست بلکه گردش قدرت بین نخبگان هم با مشکلات بسیار جدی مواجه است. اما در جامعۀ ولایی یکی از مهم ترین آثار ولایت تسهیل گردش قدرت بین نخبگان جامعه و داوری میان آنان در اختلافات است.

وی افزود: در جامعه ما نه پول ، نه ارتش و نه مافیای سیاسی خاصی بر گردش قدرت بین نخبگان نظارت قدرتمند ندارد. بلكه یک شایستگی بزرگ به نام ولایت بر گردش قدرت میان نخبگان نظارت می كند. و علت بسیاری از مخالفت ها با ولایت فقیه همین نظارت هوشمندانه، عادلانه و قدرتمندانه است. در واقع زبان حال برخی این است که: ولایت کاری با ما نداشته باشد تا ما هر بلایی را خواستیم بر سر ملت بیاوریم.

پناهیان نظارت مردم بر گردش قدرت نخبگان در نظام های دموكراتیك را ناكافی و ناممکن دانست و گفت: در تجربۀ ممالک غربی معلوم شده است که حتی احزاب و رسانه ها هم نمی توانند این نظارت را تضمین نمایند. و همۀ آنها به اضافۀ نخبگان می توانند مردم را فریب هم بدهند. وقتی بر یک مسئله اتفاق کنند دیگر همدیگر را لو نخواهند داد و امکان نظارت برای مردم وجود نخواهد داشت. تازه مردم قدرتی هم بر اعمال نظارت ندارند.

وی با اشاره به این كه تحکیم ولایت ضامن گردش صحیح قدرت بین نخبگان جامعه و جلوگیری از هرج و مرج و یا قدرت طلبی گروهی خاص است، اظهار داشت: برخی به جای تحکیم ولایت با قیافۀ بی طرف گرفتن بین حق و باطل، می خواهند برای خود کسب وجهه کنند و عزت خود را از عزت ولایت مهمتر می شمارند اینها البته دچار ذلت خواهند شد و این سنت قطعی خداوند است.

مسئول اتاق فکر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با بیان اینكه اگر نخبگان جامعه می خواهند متهم به ولایت ستیزی و ولایت گریزی نشوند ، در عمل شایستگی خود را نشان دهند، گفت: نخبگان جامعه باید خط تحمیل بر ولایت را برای همیشه فراموش کنند و داوری ولایت را بپذیرند و الا طبق وعدۀ خداوند در خدمت دشمنان دین قرار خواهند گرفت.

پناهیان تحمیل به ولایت را در اثر هوشیار نبودن مردم و عكس العمل مناسب نشان ندادن گروهی از نخبگان در برابر تحمیلگران ممكن دانست و گفت: همان طور كه در جنگ با معاویه حكمیت به امیر المومنین (ع) تحمیل شد بعد از انتخابات هم متاسفانه نه تنها بعضی ها درصدد تحمیل ولایت بودند، بلکه از بین نیروهای ولایی كسانی ابراز آمادگی برای حكمیت كردند در صورتی كه اگر عرضه داشتند باید جایگاه ولایت را تحكیم می كردند.

وی وجود منافع، حب مقام، رودر بایستی و فقدان شجاعت را عامل رفتار غیر ولایی برخی از نخبگان مدعی ولایت مداری در لحظات حساس دانست و گفت : علی رغم همۀ فشارها در جریانهای اخیر، دیدیم كه مقام ولایت شجاعانه تحمیل ها را نپذیرفتند، و این علامت هوشیاری مردم و شایستگی برخی از نخبگان جامعه است، که ولایت مظلوم واقع نشدند. و اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند با سرعت به تحقق آرمانهای انقلاب، آبادانی کشور و اقتدار نظام در جهان خواهیم رسید.
http://www.rajanews.com/detail.asp?id=34453

طراحی و کدنویسی قالب : علیرضاحقیقت - ثامن تم

Web Template By : Samentheme.ir

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic