اللهمّ صلّ علی فاطمة وابیها و بعلها و بنیها و امّها
هروقت دیدی تنها شدی بدون خدا همه رو بیرون کرده تا خودت باشی و خودش ...
درباره ما
بسم الله الرحمن الرحیم


اللهم صل علی محمد و آل محمد

و عجل فرجهم


حضرت روح الله:

هیچگاه نگفته و نمی گویم که امروز در این جمهوری، به اسلام بزرگ با همه ابعادش عمل میشود و اشخاصی از روی جهالت و عقده و بی انضباطی بر خلاف مقررات اسلام عمل نمیکنند ، لکن ... اگر این اقلیت اشکال تراش و کارشکن به کمک بشتابند تحقق این آمال آسان تر و سریع تر خواهد بود و اگر خدای نخواسته اینان به خود نیایند، چون توده ملیونی بیدار شده و متوجه مسائل است و در صحنه حاضر است ... کجروان و اشکال تراشان در مقابل این سیل خروشان نخواهند توانست مقاومت کنند."
فرازی از وصیتنامه


رهبر معظم انقلاب:

"اگر كسى در مقابل جوانان ادّعا كند و بگوید نظام اسلامى ما هیچ عیبى ندارد و همان قالبى را كه اسلام خواسته، ما پیاده مى‌كنیم، گزاف گفته است. به هیچ وجه اینطور نیست ... اما آنچه كه حقیقت است، این است كه ما به عنوان مسلمانانى كه راهمان را شناخته ایم، تصمیم خود را گرفته‌ایم و نیروى خود را براى این راه گذاشته‌ایم؛ با همه وجود در این راه حركت مى‌كنیم و ادامه خواهیم داد."
دیدار با جوانان اصفهان. ۸۰/۸/۱۲

نویسندگان
لینک های ویژه
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آماروبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات
[cb:blog_page_title]
[cb:post_body1] [cb:post_body2]


طبقه بندی: [cb:post_category_name]،
برچسب ها:[cb:post_tag_name]،


[cb:post_continue_link]
تاریخ : [cb:post_create_date] | [cb:post_create_time] | نویسنده : [cb:post_author_name] | نظرات([cb:post_comment_count])

.: تعداد کل صفحات [cb:pages_total] :. [ [cb:pages_no] ]

.: Weblog Themes By Bia2skin :.
مطالب اخیر وبگاه
آغازبیست و سومین سال رهبرى آیت‌الله العظمی خامنه‏اى (ادام الله ظله العالى)

خبرگزاری فارس: تحلیل‏هاى دشمنان بر این بود كه پایان عمر امام خمینى، پایان كار انقلاب اسلامى را نیز رقم خواهد زد. آسوشیتدپرس بلافاصله پس از رحلت امام خمینى اعلام كرد: "با رفتن (امام) خمینى، انقلاب اسلامى به پایان رسید. " اما دیری نپایید كه دشمن فهمید خامنه ای، خمینی دیگری است.


یكى از دغدغه‏هاى رهبران هر انقلابى، عصر پس از بنیانگذار آن است. دشمنان هر انقلاب براى نابودى آن، معمولاً دوران گذار از معمار اصلى انقلاب را نشانه مى‏روند. رحلت امام خمینى(ره) بنیانگذار نظام جمهورى اسلامى در چهاردهم خرداد سال 68 در شرایطى بسیار حساس اتفاق افتاد. تحلیل‏هاى دشمنان بر این بود كه پایان عمر امام خمینى، پایان كار انقلاب اسلامى را نیز رقم خواهد زد. آسوشیتدپرس بلافاصله پس از رحلت امام خمینى اعلام كرد: "با رفتن (امام) خمینى، انقلاب اسلامى به پایان رسید. "
اما تدبیر دوراندیشانه امام خمینى(ره) براى احیاى نظریه ولایت فقیه و تثبیت آن در قانون اساسى جمهورى‏اسلامى، بر فرضیات دشمنان خط بطلان كشید. ساعاتى پس از رحلت امام خمینى، على‏رغم فقدان جانسوز این رهبر فرزانه، مجلس خبرگان در حركتى مدبرانه و به هنگام، آیت الله خامنه‏اى را به عنوان رهبر جدید جمهورى اسلامى معرفى كرد. حضور میلیونى مردم ایران در مراسم تشییع پیكر مطهر امام خمینى(ره) و حمایت بى دریغ آنها از انتخاب مقام معظم رهبرى، با طرح شعارهایى مانند: "اطاعت از خامنه‏اى، اطاعت از امام است "، مهر تائیدى بر انتخاب بجا و شایسته مجلس خبرگان رهبرى بود.
در نظام جمهورى اسلامى، نقش رهبرى، كلیدى و بنیادین است. او فردى آگاه به دین، زمان شناس، قاطع و با تقوا است كه سیاستهاى كلان نظام را براساس رهنمودهاى اسلام تعیین مى‏كند. به تعبیر حضرت آیت الله خامنه‏اى: "رهبرى یعنى آن نقطه‏اى كه مشكلات لاینحل دولت به دست او حل مى‏شود. او حقیقت را براى مردم روشن و توطئه‏هاى دشمن را بر ملا مى‏كند، به مردم امید مى‏دهد و از تمامیت انقلاب در مقابل توطئه‏گران دفاع مى‏كند. "
آیت الله خامنه‏اى در حوزه‏هاى علمیه و دوران سخت مبارزه، به بالندگى رسید و به عنوان نویسنده‏اى متبحر و خطیبى توانا و مجاهدى نستوه از آن پایگاه برخاست و از آغاز نهضت اسلامى، یار و پیرو راستین امام خمینى بود و در رشته‏هاى مختلف علمى به ویژه اسلام شناسى، فقه و تاریخ اسلام صاحب‏نظر شد. چنانكه امام راحل درباره ایشان فرمود: "جنابعالى را یكى از بازوهاى تواناى جمهورى اسلامى مى‏دانم و شما را چون برادرى مى‏شناسم كه آشنا به مسائل فقهى و متعهد به آن هستید و از مبانى فقهى مربوط به ولایت فقیه جداً جانبدارى مى‏كنید. در بین دوستان و متعهدان به اسلام و مبانى اسلامى، از جمله افراد نادرى هستید كه چون خورشید روشنى مى‏دهید ".
یك بررسى كوتاه از مدیریت مقام معظم رهبرى، نشان مى‏دهد كه در طول بیست و سه سال گذشته، سكاندار كشتى انقلاب اسلامى، على‏رغم توفانهاى تند سیاسى در منطقه و جهان، انقلاب را به سلامت به ساحل نجات رهنمون كرده است. اكنون هوشیارى، توانمندى و درایت رهبر معظم انقلاب در استمرار راه امام خمینى و ارتقاى جایگاه جمهورى اسلامى ایران در جهان بر كسى پوشیده نیست و دشمنان نظام از این همه درایت و هوشمندى، انگشت حیرت به دهان گرفته‏اند.

ارزیابى هنر مدیریتى رهبر معظم انقلاب در طول سال‏هاى گذشته كه انقلاب اسلامى را به سلامت از دل توفان‏ها عبور داد، اگر چه در ده‏ها كتاب هم نمى‏گنجد اما در عین حال موضوع مهمى است كه نمى‏توان از كنار آن به سادگى گذشت. آنهایى كه از نزدیك دستى بر تاریخ دارند، از یك بیمارى شایع به نام حجاب معاصرت در میان راویان و تحلیل‏گران تاریخ سخن مى‏گویند. چه بسیار تاریخ‏دانان و تاریخ‏نویسانى كه درپرده و حجاب معاصرت، از ضبط و تحلیل مهم‏ترین وقایع تاریخى هم‏عصر خود غفلت ورزیده‏اند اما رنج‏ها و مشقت‏هاى طاقت‏فرسایى را براى ضبط و روایت برهه‏هایى دور از یك دوره تاریخى متحمل شده‏اند كه از ارزش و اعتبار چندانى برخوردار نبوده است. این بیمارى، در عصر حاضر به تجربه در آمده و نه تنها گریبان اهل تاریخ، كه اهل سیاست، فرهنگ، هنر، دانشگاهها، حوزه‏هاى علمیه، عالمان دینى، رجال مذهبى و اصحاب رسانه را نیز در برگرفته است.
این روزها در حالى بیست و سومین سال انتخاب حضرت آیت الله خامنه‏اى را به عنوان رهبر و سكاندار نظام اسلامى فرا روى داریم كه در كمتر برگه تقویم و یا رسانه و مطبوعه‏اى، از این انتخاب هوشمندانه و سرنوشت‏ساز نام و یادى به میان مى‏آید.
شاید از آن روست كه اهل شعر و ادب و غزل مى‏گویند هر چه ذوق هنرى است در توصیف و استعاره و كنایه و تشبیهى است كه از هلال و بدر و محاق و مهتاب و گیسوى شب و كمان ابروست و كمتر سخن از خورشید و آفتابى به میان رفته كه جهان در پرتو نور آن تجلى یافته است.
به جهت تقریب به ذهن و نه مشابهت، علماى فلسفه و عرفان، تعبیرى در توصیف واجب الوجود دارند كه مى‏گویند "هو مستور لشده ظهوره و هو مخفى لشده وجوده " یعنى ظهور و وجود بارى‏تعالى آن قدر آشكار و محسوس است كه از شدت ظهور، از دیدگان مخفى مانده است. به راستى چرا در این سال‏ها كه از ریز و درشت حوادث گفته‏ایم، از تهدیدات بنیان برافكن سخن رانده‏ایم و فراز و نشیب‏هاى انقلاب را به روایت و تحلیل نشسته‏ایم و بر عبور از این توفان‏ها و تلاطم‏ها بالیده و افتخار كرده‏ایم، كمتر از تدبیر و هوشیارى و رهبرى داهیانه سكاندار نظام اسلامى در دهه دوم و سوم انقلاب سخن به میان آورده‏ایم، تهدیداتى كه اگر تنوع و حجم آن بیشتر از دهه اول انقلاب نباشد، لااقل همسان و همسنگ آن است، اگر چه معتقدیم از رهبرى امام راحل و معمار این انقلاب الهى نیز به مشتى از خروار بسنده كرده‏ایم.

خورشید در آینه خورشید
امام، بخشى از این بار مسؤولیت را در زمان حیات خویش بر دوش كشید و با تعابیرى بلند و رسا در توصیف فرزند رعنا و برنایش فرمود: یكى از بازوهاى پرتوان جمهورى اسلامى... برادرى آشنا به مسایل فقهى و متعهد به آن... از جمله افراد نادرى كه چون خورشید روشنى مى‏بخشد.... متعهد و مبارز در خط مستقیم اسلام... عالم به دین و سیاست... كسى كه آواى دعوت او به صلاح و سداد در گوش مسلمین طنین‏انداز است... سربازى فداكار در جبهه جنگ و معلمى در محراب، خطیبى توانا در جمعه و جماعات و راهنماى دلسوز در صحنه انقلاب... در حكم آیه شریفه اشداء على الكفار و رحماء بینهم... من آقاى خامنه‏اى را بزرگ كردم... ایشان سرمایه انقلاب هستند... ایشان از اجتهادى كه لازمه ولایت فقیه مى‏باشد، برخوردارند... ایشان الحق شایسته رهبرى‏اند، با بودن آقاى خامنه‏اى شما خلاء رهبرى ندارید و... و چنین بود كه سكاندار هدایت انقلاب، در اولین سخنرانى خود در میان مردمى كه دست بیعت به سوى ایشان دراز كرده بودند، فرمود: ما با خدا پیمان بسته‏ایم راه امام خمینى را كه راه اسلام و قرآن و راه عزت مسلمین است دنبال كنیم و از هیچ‏یك از آرمان‏هایى كه به وسیله امام ترسیم شده، چشم‏پوشى نخواهیم كرد.
آرمان‏هایى چون پیگیرى سیاست نه شرقى و نه غربى، حمایت از مستضعفان و محرومان، وحدت و همبستگى دنیاى اسلام، وفادارى به اصل ولایت فقیه، استقلال و خودكفایى كشور، حركت به سمت استعدادهاى جوشان داخلى و ساختن جوانان و اصلى شمردن مسأله فلسطین.

عوامل مؤثر در سرعت عمل خبرگان‏
سرعت عمل مجلس خبرگان رهبرى در دوره اول در انتصاب حضرت آیت الله العظمى خامنه‏اى به مقام منیع ولایت و زعامت و رهبرى انقلاب اسلامى یك حادثه فوق‏العاده مهم تاریخى بود. این اقدام كه هر چه زمان از آن مى‏گذرد بر ارزش‏هاى آن افزوده مى‏گردد، حقیقتى را به اثبات رساند كه امروز در محضر قضاوت تاریخ واقع گردیده و امروز كه در آستانه بیست و سومین سال آن قرار گرفته‏ایم، نمى‏توانیم آن را در ظرفیت این مختصر بگنجانیم.
در واقع سه عامل مهم منجر به سرعت عمل مجلس خبرگان در انتخاب رهبر در یك شرایط حساس براى اقدام به یك انتخاب صحیح شد كه این سه عامل هرگز جدا از هم نبوده‏اند، بلكه مانند یك مثلث، سه ضلعى یكپارچه‏اى را تشكیل داده‏اند كه كاملاً مكمل یكدیگرند كه به اختصار به هر یك از این عوامل دخیل ذیلاً اشاره مى‏گردد.
اولین اصل كه در این موضوع دخالت داشت، وجود نفوذ معنوى امام راحل بود. همه رجال سیاسى، مذهبى و نخبگان جامعه اعم از علما و فضلا و اهل تقوا بلاشك تحت تأثیر عظمت و قدرت نفوذ معنوى او قرار داشتند، او بر دل‏ها حاكم بود، او دستاورد سال‏ها مبارزه بود، همه از دل و جان با او هم‏پیمان شدند تا رهنمودها و فرامین او را عملیاتى كنند كه فرموده بود: "من در میان شما باشم و یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش مى‏كنم كه نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد. "
پیام‏هاى این‏چنینى در روح اعضاى خبرگان رهبرى دمیده شده بود و به عزم و اراده و تحرك آنها قدرت بخشیده و سبب شده بود به تعهدات انقلابى، اسلامى، دینى خود به خوبى عمل كنند. از طرفى باید مردم را در غم و اندوه از دست دادن امام و مقتداى‏شان تسلاى خاطر مى‏دادند تا راه، هدف و مقصد او را فراموش نكنند، چرا كه فرموده بود: "باید آماده و مهیا باشیم، روزهاى حساس و تعیین‏كننده‏اى در پیش رو داریم و انقلاب اسلامى هنوز سال‏ها و ماه‏هاى تعیین‏كننده دیگر در پیش خواهد داشت كه واجب است پیشكسوتان جهاد و شهادت در همه صحنه‏ها حاضر و آماده باشند... " همین روح و اراده معنوى كه بر مجلس خبرگان حاكم بود، برگرفته از معنویت و بركات وجودى امام راحل بود كه در تصمیم خبرگان مردم در انتصاب بهترین جانشین مؤثر واقع گردید.
دومین اصل مؤثر در این تصمیم، اعضاى مجلس خبرگان بودند؛ كسانى كه از متن جامعه و توسط مردم براى چنین امرى گزینش شده بودند تا از ادامه راه ترسیم‏شده امام، تخطى صورت نپذیرد. اعضاى مجلس خبرگان با خداى خویش و ملت و امام امت پیمان بسته بودند كسى را جایگزین امام خمینى(ره) كنند كه همانند او باشد و در عمل از سلامت نفس، صلابت، شجاعت، رحمت، رأفت، درایت، سیاست، دقت و بصیرت خمینى‏گونه برخوردار باشد.
مجلس خبرگان كه در یك دوره شش ساله در دوران امام راحل آزمون‏ها و خطاها را تجربه كرده بود، رهنمودهاى هشداردهنده سال 62 را آویزه گوش خود كرده بودند، پس باید كسى انتخاب مى‏شد كه "بازوى توانمند جمهورى اسلامى "، "آشنا به مسائل فقهى و متعهد به آن " و "حامى مبانى فقهى مربوط به ولایت مطلقه فقیه " باشد. یعنى كسى را كه امام درباره‏اش فرموده بود: "در بین دوستان و متعهدان به اسلام و مبانى اسلامى از جمله افراد نادرى هستید كه چون خورشید روشنى مى‏دهید. " لذا خبرگان به مباحث جلسه صبح خبرگان كه بحث شورایى بودن رهبرى مطرح شده بود، تمایل نشان نداد، اما همین كه سخن از فرد پیش آمد، یكى از نمایندگان از رئیس و نایب رئیس سؤال كرد كه "چرا نظر امام را نقل نمى‏كنید؟ " با این جمله، چشم‏ها به نایب رئیس مجلس (هاشمى رفسنجانى) دوخته مى‏شود و همه از او مى‏خواهند كه نظر امام راحل را بیان كند. او از راز سر به مهرى پرده برداشت و چنین گفت: "در چند مورد حضرت امام در جلسات خصوصى "آقاى خامنه‏اى " را به عنوان رهبر آینده كشور معرفى نمودند. " با ذكر این جمله صلوات مجتهدان عالى‏رتبه، صحن مجلس خبرگان را به لرزه در مى‏آورد و آیت الله العظمى خامنه‏اى به پشت تریبون مى‏روند و از نمایندگان مى‏خواهند كه شخص دیگرى را به رهبرى برگزینند. ولى نمایندگان با صلوات پى‏درپى رهبرى ایشان را مورد تأیید قرار مى‏دهند.
سومین ضلع این مثلث یكپارچه، شخص حضرت آیت الله العظمى خامنه‏اى بود كه از ویژگى‏ها و خصوصیات ممتازى برخوردار بود، به دلیل این‏كه، معظم‏له سال‏ها درس‏آموخته امام و در سال‏هاى مبارزه بسیار خوش‏نام بود و پس از پیروزى انقلاب نیز حكم مسؤولیت‏هاى متعددى چون؛ نماینده امام در شوراى انقلاب، نماینده امام در ارتش و سپس شوراى عالى دفاع، امام جمعه تهران، نماینده مردم تهران در مجلس شوراى اسلامى، نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبرى، رئیس شوراى انقلاب فرهنگى و هشت سال ریاست جمهورى را عهده‏دار بود و طبق قانون اساسى پس از امام، دومین شخصیت انقلاب و نظام شناخته مى‏شد. بالاتر از آن، شخصیت او داراى ابعاد فرهنگى، علمى، فقهى، سیاسى، هنرى، عبادى، اقتصادى، اجتماعى، اعتقادى، قرآنى و معنوى بود و البته شخصیت معنوى ایشان بر موارد دیگر غلبه داشت.

چالش‏هاى پس از رهبرى‏
جابه‏جایى‏ها در حوزه قدرت، همواره با مشكلات عدیده‏اى در نظام‏هاى سیاسى رایج همراه بوده است، اما با ژرف‏نگرى‏هاى امام امت(ره) و درایت و اقتدار رهبر معظم انقلاب و حضور میلیونى مردم در مراسم تشییع بنیانگذار جمهورى اسلامى ایران، این انتقال قدرت در نظام اسلامى با كم‏ترین هزینه انجام شد.


مدیریت بحران‏
حضرت آیت الله خامنه‏اى در حالى توسط خبرگان این ملت براى رهبرى نظام اسلامى برگزیده شد، كه كشور آبستن حوادث و مشكلات بسیار بود.
رحلت امام یك شوك سهمگین به دولت و ملت ایران وارد ساخته بود و دشمنان و بدخواهان نظام، چنگ و دندان‏ها سائیده و نشان مى‏دادند. تأسیسات زیربنایى كشور همچون آب، برق، گاز، مخابرات، راهها، فرودگاهها، خطوط راه آهن، پالایشگاهها و صنایع مادر، در دوران جنگ تحمیلى خسارات فراوان دیده بودند، ذخایر ارزى كشور به پائین‏ترین میزان خود رسیده بود و تأمین نیازهاى اساسى و اولیه مردم، تبدیل به یك دغدغه جدى شده بود.
تنظیم سیاست‏ها و اولویت‏هاى بازسازى كشور با عنوان برنامه اول توسعه اقتصادى كشور از چالش‏هاى نفس‏گیرى بود كه در اولین سال رهبرى ایشان اتفاق افتاد.
یكى از مهم‏ترین ویژگى‏هاى مقام معظم رهبرى به اعتراف دوست و دشمن، مدیریت عالى و خلاقانه ایشان در شرایط حساس و بحرانى است. اداره یك جامعه در شرایط عادى، شاید كار دشوارى نباشد خصوصاً براى مدیران و رهبرانى كه از تجربه لازم براى اداره جامعه برخوردار باشند، اما توانمندى یك مدیر و یك سكاندار كشتى در شرایطى ظاهر شود كه در لحظات بحرانى و در میان توفان حوادث، كیان نظام را به سلامت به ساحل مقصود برساند.
جنگ اول خلیج فارس و حمله صدام به كویت، یكى از این عقبه‏هاى سخت و سرنوشت ساز بود كه با تدبیر و هوشمندى رهبر معظم انقلاب، از آن به سلامت عبور كردیم. در جریان تجاوز صدام به كویت و ورود نیروهاى غربى به خلیج فارس و آغاز درگیرى‏ها، گروههایى كه خود را اهل تحلیل و صاحب فهم و درك عمیق مى‏دانستند، با مشاهده شلیك چند موشك اسكاد به اسرائیل، از صدام به عنوان خالدبن ولید دوران یاد كردند و خواستار گشایش جبهه‏اى نظامى به نفع صدام در منطقه شدند اما با هوشیارى و تدبیر رهبرى كه جنگ صدام و آمریكا را جنگ باطل با باطل نامیدند، انقلاب از دام درگیرى با دنیاى غرب آن هم در جبهه حمایت از صدام (!) به سلامت عبور كرد تا هوشمندى و درایت ایشان به رخ مدعیان كشیده شود.

عبور از دوران فتنه‏
دوران به قدرت رسیدن طیفى از تجدیدنظرطلبان در دوره موسوم به توسعه سیاسى را باید جزو تلخ‏ترین و سخت‏ترین دوران حیات انقلاب اسلامى به شمار آورد. دورانى كه شاهد بروز و ظهور فتنه‏هایى چون قتل‏هاى زنجیره‏اى، شبه كودتاى 18 تیر، یكه‏تازى مطبوعات زنجیره‏اى و فضاى به شدت ملتهب سیاسى كشور بودیم.
شكل‏گیرى مطبوعات زنجیره‏اى كه در جهت اجراى پروژه‏هایى چون نافرمانى مدنى، استحاله از درون، دیپلماسى مسیر، براندازى خاموش، پروژه خندق، تعادل ویرانگر، مقاومت مدنى، مشروعیت دوگانه، فشار از پائین و چانه زنى در بالا، عبور از خاتمى و... تدارك دیده شده بود، با شجاعت و میدان‏دارى رهبرى به تسخیر نیروهاى نظام درآمدند تا یكى از مستحكم‏ترین و مؤثرترین پایگاههاى دشمن كه عبدالله بن ابى‏ها در آن موضع گرفته و فروپاشى نظام اسلامى را نشانه گرفته بودند، دچار اضمحلال و فروپاشى گردد. برخورد هوشمندانه رهبر معظم انقلاب با پروژه‏هایى چون فشار از پایین و چانه زنى در بالا و یا پروژه فروپاشى از درون، گواهى دیگر بر برخورد امام‏گونه ایشان با مخاطرات پیش روى انقلاب است. معظم له در پاسخ به مدعیان پروژه فشار با صراحت اعلام كردند: اگر فشار بیاورید، حادثه كربلا تكرار خواهد شد نه صلح امام حسن(ع)؛ و در پاسخ به سردمداران پروژه فشار و استحاله از درون فرمودند: اصلاحات در ذات و هویت انقلاب است در حالى كه برخى به دنبال نقش‏آفرینى هم‏زمان یلتسینى و گورباچفى هستند. اینها اشتباه اولشان این است كه آقاى خاتمى، گورباچف نیست. اشتباه دومشان این است كه اسلام، كمونیسم نیست. اشتباه سومشان این است كه نظام مردمى جمهورى اسلامى، نظام دیكتاتورى پرولتاریا نیست. اشتباه چهارمشان این است كه ایران یك‏پارچه، شوروى متشكل از سرزمین‏هاى به هم سنجاق‏شده، نیست و اشتباه پنجم‏شان هم این است كه نقش بى‏بدیل رهبرى در ایران شوخى نیست.

نمى از یم‏
صیانت از آراى مردم و حفاظت از حقوق و آزادى‏هاى مشروع آنان در برابر خودمحورى‏ها و خودكامى‏هاى گروههاى سیاسى و دفاع از اقلیت در برابر سلطه‏گرى اكثریت، از دیگر هنرهاى بى‏بدیل رهبرى است كه مانع تمركز قدرت در یك شخص یا نهاد یا جریان خاص سیاسى شده است، حادثه‏اى كه بنیان آن در برهه‏هایى از تاریخ انقلاب توسط حزب كارگزاران و سپس حزب مشاركت پیچیده شد، اما با انگشت اشاره رهبرى در هم پیچید.
ارائه تعاریف جدیدى از دموكراسى، مردمسالارى، حقوق بشر، جامعه مدنى و...، كه در سایه هوشمندى رهبر معظم انقلاب به دست آمده است، هجمه نظرى و ایدئولوژیك شیفتگان نظام لیبرال دموكراسى را به یك فرصت تازه براى نظام اسلامى تبدیل كرد تا از بطن آن مفاهیم بلندى چون مردمسالارى دینى، جامعه مدنى نبوى و اصولگرایى اصلاح‏طلبانه، در خدمت تحكیم مبانى انقلاب اسلامى خلق شود.
تسلط و احاطه بى‏نظیر معظم له بر امورى همچون مسایل نظامى، تهدیدات دشمنان، تهاجم فرهنگى، ناتوى فرهنگى، نیازهاى نسل جوان، مطالبات و نیازهاى دانشگاهها، بایسته‏هاى حوزه‏هاى علمیه، شناخت دغدغه‏هاى نیروهاى انقلاب و درك شایسته از بایسته‏هاى نظام اسلامى و... باعث گردیده تا حتى بدخواهان نظام نیز از این همه وسعت و جامعیت و احاطه ایشان بر امور، گاه ناخواسته لب به تمجید و تجلیل بگشایند.
هیچ فرد منصفى نمى‏تواند منكر این مهم شود كه دستاوردهاى نظام در عرصه‏هایى چون پیشرفت‏هاى هسته‏اى، موشكى، سلول‏هاى بنیادى، تولید داروها و واكسن‏هاى مهاركننده بیمارى‏هایى چون ایدز و برخى سرطان‏ها، ترمیم ضایعات نخاعى، دستیابى به فناورى شبیه‏سازى، به راه افتادن نهضت تولید علم و جنبش نرم‏افزارى در حوزه و دانشگاه، دمیده‏شدن روحیه اعتماد به نفس در جوانان و جوان‏گرایى و... در گرو دغدغه‏ها و پیگیرى‏هاى مستمر ایشان صورت گرفته است. معظم له در جمع دانشجویان كشور به صراحت فرمودند: اگر بودجه‏بندى كشور در دست من بود، مهم‏ترین چیزى كه من به عنوان اولویت اول به آن نگاه مى‏كردم، همین مسأله پژوهش بود. امروز دنیا به پژوهش به عنوان زیربناى پیشرفت و تعالى یك جامعه نگاه مى‏كند.
از زمان فروپاشى ساختار نظام بین‏الملل بواسطه سقوط و اضمحلال اتحاد جماهیر شوروى، منطقه خاورمیانه و رخدادهاى جهانى تحولات پرآشوبى را پشت سر گذاشت. در اكثر این تحولات، ایران، یكى از حلقه‏هاى كلیدى آن محسوب مى‏شد. عبور از گردونه‏هاى بسیار سخت تحولات، مرهون تدابیر بسیار هوشمندانه نظام جمهورى اسلامى ایران بود. در واقع بحران‏ها و رخدادهاى متوالى كه در طى این سالها براى جمهورى اسلامى ایران رخ داد، فوق‏العاده قابل توجه و بسیار حساس بود.
اگر فضاى تصمیم‏گیرى را در سه دسته الف) سازمان‏یافته و برنامه‏ریزى شده، ب) استراتژیك، ج) بحرانى تقسیم‏بندى كنیم، جمهورى اسلامى همواره در فضاى بحرانى بسر مى‏برد. بنابراین تصمیم‏گیرى در چنین شرایطى بسیار حساس و نیازمند تصمیم‏گیران آگاه، هوشمند، مدبر و جامع‏نگر و شجاع مى‏باشد.
عبور موفقیت‏آمیز از این بحرانها و تبدیل كردن آنها به فرصت‏هاى مغتنم از شاخص‏هاى بارز دیپلماسى جمهورى اسلامى ایران بوده است. كنكاش در خصوص این مدیریت موفقیت‏آمیز نشان مى‏دهد كه رهبر معظم انقلاب مهم‏ترین و بیشترین نقش را داشته است.

سبك هدایت و مدیریت تحولات‏
با نگاهى به ویژگى‏ها و مختصات واكنش‏هاى رهبر معظم انقلاب نسبت به رویدادها و تحولات منطقه‏اى و بین‏المللى، مى‏توان رمز موفقیت‏هاى جمهورى اسلامى ایران در حوزه خارجى و به ویژه عبور پیروزمندانه از بحرانها را دریافت. در اینجا به برخى از آنها اشاره مى‏شود:

1- واكنش واقع‏گرایانه‏
یكى از ویژگى‏هاى رهبر معظم انقلاب در واكنش به تحولات منطقه‏اى و جهانى، واقع‏گرایى معظم له است. نمونه‏ها و مصادیق مختلفى از تحولات در طى این دوران رخ داد كه در واكنش به آن، مواضع مختلفى از سوى گروهها و شخصیت‏هاى سیاسى مطرح گردید. اكنون كه فارغ از فضاى پیچیده زمانى آن تحولات شده‏ایم، آشكار شده است كه در صورت عدم تدبیر هوشمندانه رهبر فرزانه و اتكا به مواضع برخى از شخصیت‏ها و گروههاى سیاسى، معلوم نبود كه چه پیامدهاى منفى متوجه جمهورى اسلامى ایران مى‏گردید.

2- تشخیص به موقع رویدادها و روندهاى سیاسى‏
دومین ویژگى مهم در مدیریت رهبرى معظم انقلاب در حوزه سیاست خارجى است. گفته مى‏شود درك تهدید، نقش محورى در نوع واكنش و تصمیم دارد و در واقع درك تهدید، متغیرى میانجى بین حادثه یا رویداد و واكنش نسبت به آن به شمار مى‏آید.
هر قدر درك و تشخیص رویدادها و روندها واقعى‏تر و هوشمندانه‏تر باشد، واكنش‏هاى اتخاذشده درست‏تر و مثبت خواهد بود. رهنمودها و هشدارهاى به موقع رهبر معظم انقلاب نسبت به تهدیدات و روندهاى سیاسى، نقش حیاتى در عبور موفقیت‏آمیز از بحرانها داشته است. این موضوع در داخل و هم در خارج مصداق دارد. هشدار رهبرى در خصوص شبیخون فرهنگى، افشاى سناریوى یلتسینى كردن ایران (فروپاشى از درون)، افشاى سیاست‏هاى پنهان آمریكا در خاورمیانه، هشدار نسبت به سناریوى اختلاف‏افكنى بین اقوام و مذاهب ایرانى از یك سو و راه انداختن جنگ شیعى و سنى از سوى دیگر. بر حذر داشتن مسلمانان از طرح اسلام‏هراسى و اسلام‏ستیزى غرب و... نمونه‏هایى از درك سریع و به موقع تهدیدات و واكنش مناسب نسبت به آن بوده است.

3- هدایت دیپلماسى هوشمندانه‏
شاخص دیگرى از مدیریت رهبر معظم انقلاب، هدایت دیپلماسى هوشمندانه در عرصه سیاست خارجى است. در دیپلماسى هوشمندانه، درك صحیحى از تهدیدات و فرصت‏ها و قوت‏ها و ضعف‏ها وجود دارد. در مواجهه با بحرانها و تهدیدات، همواره دیدگاههاى مختلفى از سوى جریانات سیاسى وجود داشته و اصرار بر اجرایى‏شدن آن دیدگاهها بوده است لكن پس از گذشت سالها، اكنون به‏خوبى مى‏توان ملاحظه كرد آن دیدگاهها تا چه میزان ضعیف و غیر عالمانه و عاقلانه بوده است در حالى كه اگر هدایت‏هاى هوشمندانه مقام رهبرى نبود، خساراتى جدى بر منافع و مصالح كشور وارد مى‏شد. یكى از مهم‏ترین عرصه‏هاى تجلى این دیپلماسى در موضوع هسته‏اى ایران است. همه متفق القولند كه سكان‏دار اصلى تحولات هسته‏اى ایران چه در بعد فنى و چه در ابعاد سیاسى و دیپلماتیك آن، رهبر معظم انقلاب بوده است. در ابتداى بحران هسته‏اى كه جامعه دو قطبى شده و یك طرف بحث واگذارى و تسلیم را مطرح و دیگرى مقابله و جنگ را پیشنهاد مى‏داد، رهبر معظم انقلاب مسیر عقلانى و هوشمندانه‏اى را اتخاذ كردند كه ایران را از آن فضاى سنگین بین‏المللى خارج ساخت. معظم له با پرهیز از افراطگرى و تفریطگرایى، متناسب با شرایط كه شامل چهار عنصر تهدید، فرصت، قوت و ضعف بوده است، رویكردهاى معقولانه و هوشمندانه‏اى را تجویز كردند.
اكنون تردیدى نیست كه چنانچه مشى و رویكرد و هدایت‏هاى معظم‏له نبود، پرونده هسته‏اى ایران از دو حال خارج نبود، یا كاملاً تسلیم محض مى‏شد و یا منهدم مى‏گردید. اما در حال حاضر، نه تنها تسلیم نشدیم بلكه مقاومت بى‏نظیرى را برجاى گذاشتیم و به میزان زیادى خصم را از بعد سیاسى و حقوقى و فنى خلع سلاح كردیم و همه اینها مرهون هدایت صحیح و شجاعانه رهبر معظم انقلاب بود.

4- تركیب آرمانگرایى و واقع‏گرایى‏
مقام معظم رهبرى همچون امام راحل، آرمانگرایى و واقع‏بینى را با هم مد نظر قرار مى‏دهد، توانست در عرصه عمل این دو را با هم تلفیق نماید. در سالهاى گذشته متأسفانه عده‏اى عرصه اجرایى كشور را برعهده گرفته بودند كه بواسطه ضعف باورها و شدت فشارهاى بیرونى، آرمانها را فداى واقعیات آن هم واقع‏گرایى از نوع رئالیستى محض كردند.

5- اصول‏گرایى‏
نگاهى به مواضع و رویكردهاى مقام معظم رهبرى نشان مى‏دهد كه اصول‏گراترین شخصیت در این عرصه بوده و در همین حال تنها مانع انفعال و تحجر در جهت گیرى خارجى مى‏باشد. در واقع رهبر معظم انقلاب همانطور كه خود را وفادار آرمانهاى امام راحل(ره) مى‏دانستند، در عمل نیز مشى اصولى آن عزیز سفر كرده را حفظ كرده و توسعه دادند. موضع قاطعانه رهبر معظم انقلاب نسبت به آمریكا و استكبار جهانى و حمایت قاطع و صریح از ملل مستضعف و به ویژه فلسطین و ضدیت پایدار نسبت به رژیم صهیونیستى و اعتقاد به صدور و انتقال ارزش‏هاى اسلامى همچنان یادآور مواضع حكیمانه امام راحل(ره) است.
در واقع همانطور كه معظم له به همه آحاد مردم و گروههاى سیاسى توصیه كردند كه مرزهاى عقیدتى و ایدئولوژیك باید حفظ شود، خود در عرصه داخلى و خارجى به تمام و كمال رعایت كردند.

فرهنگ‏سازى‏ها
از دیگر ابتكارات تأثیرگذار ایشان، نامگذارى سال‏ها به عناوینى همچون سال پیامبر اعظم(ص)، رفتار علوى، حماسه حسینى، سال امام خمینى، پاسخگویى مسؤولان، انضباط اجتماعى، خدمتگزارى به مردم، عدالتخواهى، اتحاد ملى و انسجام اسلامى، تلاش مضاعف و همت مضاعف و جهاد اقتصادى است، نامگذارى‏هایى كه در واقع یك نوع فرهنگ‏سازى در جامعه اسلامى بوده است.
بازگشت اصولگرایان به صحنه قدرت كه با تدابیر ویژه و فرهنگ‏سازى‏هاى مستمر ایشان در قالب گفتمان عدالتخواهى و اصلاحات یعنى مبارزه با فقر، فساد و تبعیض صورت پذیرفت، از دیگر تدابیر سرنوشت‏ساز ایشان است كه پرداختن به آن مجال واسع‏ترى را طلب مى‏نماید.
آینده‏نگرى و پیگیرى‏هاى مستمر و مستدام ایشان باعث گردید مسؤولان نظام، سندى به عنوان سند 20 ساله را تدوین نمایند كه بر اساس آن، نظام اسلامى در سال 1404 هجرى خورشیدى باید در زمینه علمى، فناورى و اقتصادى به قدرت اول آسیاى جنوب غربى (خاورمیانه، آسیاى میانه و قفقاز) تبدیل گردد.
از دیگر ابتكارات ایشان، احیاى اصل 44 قانون اساسى است كه كارشناسان از آن به عنوان یك انقلاب و جهش اقتصادى نام مى‏برند. با اجراى اصل 44، از تصدى‏گرى دولت در مناصب اقتصادى كاسته شده و بخش خصوصى و تعاونى‏ها، چرخه تولید و تجارت كشور را به حركت در خواهند آورد. تزریق امید به اركان دولت و مردم در سخت‏ترین و بحرانى‏ترین شرایط، از دیگر هنرهاى ناب رهبرى ایشان در طول بیست و سه سال گذشته بوده است، به گونه‏اى كه در بحرانى‏ترین شرایط فرموده‏اند: من خود را غرق در عنایات و نعمات خداوند متعال مى‏دانم. اگر هر مدیر و مسؤولى صرفاً كار خود را خوب انجام دهد، دیگر هیچ نگرانى و دلهره‏اى ندارم.
این مهم را باید بدانیم كه اگر در دهه اول انقلاب و در دوران غربت و تنهایى دفاع مقدس، براى حفظ موجودیت و بقاى خود مى‏جنگیدیم، امروزه سرنوشت منطقه به سرانگشتان ما سپرده شده است و آمریكا و متحدانش كه در گذشته‏اى نه چندان دور با تفرعن از تغییر جغرافیاى سیاسى در جهان اسلام و تشكیل خاورمیانه جدید مى‏گفتند، اینك از ظهور و تولد خاورمیانه جدید با محوریت ایران اسلامى سخن مى‏گویند و ایرانى كه زمانى بانك مركزى تروریسم و محور شرارت نام گرفته بود، اینك به محور امید و رهایى آنان از گرداب عراق، لبنان، افغانستان، فلسطین و منطقه خاورمیانه تبدیل شده است.
دوستداران، شیفتگان و یاران وفادار حضرت امام خمینى(ره) و حضرت آیت الله العظمی خامنه‏اى (حفظه الله تعالى) مى‏باید بدانند و نیك هم مى‏دانند كه این دو گوهر ناب، یك حقیقت با دو تجلى هستند كه وظیفه همه ما، درك و معرفى شایسته و بایسته این حقیقت ماندگار و الهى به جامعه اسلامى و بشریت تشنه امروز و فردا است.

طراحی و کدنویسی قالب : علیرضاحقیقت - ثامن تم

Web Template By : Samentheme.ir

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic