اللهمّ صلّ علی فاطمة وابیها و بعلها و بنیها و امّها
هروقت دیدی تنها شدی بدون خدا همه رو بیرون کرده تا خودت باشی و خودش ...
درباره ما
بسم الله الرحمن الرحیم


اللهم صل علی محمد و آل محمد

و عجل فرجهم


حضرت روح الله:

هیچگاه نگفته و نمی گویم که امروز در این جمهوری، به اسلام بزرگ با همه ابعادش عمل میشود و اشخاصی از روی جهالت و عقده و بی انضباطی بر خلاف مقررات اسلام عمل نمیکنند ، لکن ... اگر این اقلیت اشکال تراش و کارشکن به کمک بشتابند تحقق این آمال آسان تر و سریع تر خواهد بود و اگر خدای نخواسته اینان به خود نیایند، چون توده ملیونی بیدار شده و متوجه مسائل است و در صحنه حاضر است ... کجروان و اشکال تراشان در مقابل این سیل خروشان نخواهند توانست مقاومت کنند."
فرازی از وصیتنامه


رهبر معظم انقلاب:

"اگر كسى در مقابل جوانان ادّعا كند و بگوید نظام اسلامى ما هیچ عیبى ندارد و همان قالبى را كه اسلام خواسته، ما پیاده مى‌كنیم، گزاف گفته است. به هیچ وجه اینطور نیست ... اما آنچه كه حقیقت است، این است كه ما به عنوان مسلمانانى كه راهمان را شناخته ایم، تصمیم خود را گرفته‌ایم و نیروى خود را براى این راه گذاشته‌ایم؛ با همه وجود در این راه حركت مى‌كنیم و ادامه خواهیم داد."
دیدار با جوانان اصفهان. ۸۰/۸/۱۲

نویسندگان
لینک های ویژه
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آماروبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات
[cb:blog_page_title]
[cb:post_body1] [cb:post_body2]


طبقه بندی: [cb:post_category_name]،
برچسب ها:[cb:post_tag_name]،


[cb:post_continue_link]
تاریخ : [cb:post_create_date] | [cb:post_create_time] | نویسنده : [cb:post_author_name] | نظرات([cb:post_comment_count])

.: تعداد کل صفحات [cb:pages_total] :. [ [cb:pages_no] ]

.: Weblog Themes By Bia2skin :.
مطالب اخیر وبگاه

حرکت نواب در مقابل کسروی یک کار مذهبی، سیاسی بود

کار مرحوم نواب به اعتقاد من کار مذهبى فقط نبود، کار مذهبى، سیاسى بود و به همین شکل هم منعکس شد.

رهبر معظم انقلاب درباره حرکت نواب صفوی در مقابل افکار ضدمذهبی کسروی می‌فرمایند: کار مرحوم نواب به اعتقاد من کار مذهبى فقط نبود، کار مذهبى، سیاسى بود و به همین شکل هم منعکس شد.
ایشان در مصاحبه‌ای در تاریخ 1363.10.22 به بیان نظرات خود درباره شهید والامقام سیدمجتبی میرلوحی مشهور به نواب‌صفوی پرداخته‌اند که در ذیل می‌آید:
سئوال: چنانچه حضرتعالى مستحضرید اولین مبارزه‏ مرحوم نواب صفوى پیش از آنکه جنبه‏ سیاسى، نظامى داشته باشد جنبه‏ فرهنگى داشت، به این معنى که ایشان اولین مبارزه را با افکار کسروى شروع کرد، حالا از نظر حضرتعالى تأثیر این حرکت در جامعه‏ آن روز مخصوصاً در میان روشنفکران و علماء چگونه بود؟
جواب: البته کارى که ایشان در مقابل کسروى انجام دادند یک کار فرهنگى فقط نبود، اتفاقاً کار سیاسى، نظامى، فرهنگى بود. نظامى بود براى اینکه خب کسروى را مضروب کرد ایشان... بله بالاخره و مضروب کرد و بعد هم یکى از یاران ایشان کسروى را کشت یعنى دو مرتبه از طرف نواب، کسروى مورد حرکت به اصطلاح نظامى قرار گرفت. یکبار به وسیله‏ خود ایشان که با کارد حمله کرد، یکبار هم به وسیله‏ مرحوم امامى، سیدحسین امامى، که با اسلحه زد و کسروى را عملاً نابود کرد.
کار سیاسى هم بود، همانطور که قبلاً هم گفتم، اصلاً ماهیت حرکت ضددینى که کسروى هم یک تئوریسین‌ها و طراحانش بود یک ماهیت سیاسى بود، هیچکس نمى‏تواند بگوید کسروى یک عنصر غیرسیاسى بوده، مگر کسى مى‏تواند چنین چیزى را بگوید؟ خود کسروى یک عنصرى بود که اصلاً حرکتش از آغاز، در مشروطیت و بعد از مشروطیت، تا آن روزى که کشته شد یک حرکت سیاسى بود و یکى از چهره‏هاى سیاسى ایران بود. پس مبارزه‏ با کسروى فقط مبارزه‏ با افکار ضدمذهبى او نیست زیرا که‌ همان افکار ضدمذهبى هم یک حرکت سیاسى بود و یک ریشه و منشأ سیاسى داشت، بنابراین کار مرحوم نواب به اعتقاد من کار مذهبى فقط نبود، کار مذهبى، سیاسى بود و به همین شکل هم منعکس شد.
البته در اینکه تأثیرش در روشنفکرهاى آن روز چگونه بود من مى‏خواهم بگویم آن زمان که خب من نبودم، یعنى در صحنه نبودم و سن آن زمان هم اجازه نمى‏دهد که از نزدیک آن زمان را درک کرده باشم، آن طور که من بعد‌ها فهمیدم دستگاه هم تبلیغات زیادى کرده بود. روشنفکرهاى آن روز هم با دین و مسائل دینى و هر جلوه‏ دینى به شدت بد بودند، آن زمان هنوز تفکر قرن نوزدهمى اروپا که معمولاً ما یک پنجاه سالى، صد سالى، شصت سالى بعد از اروپا همیشه روشنفکرهاى ما حرکت مى‏کردند، آن روز هنوز در کشور ما در اواسط قرن بیستم، تفکر قرن نوزدهمى اروپا رایج بود، تفکر ضددینى، دین را مسخره دانستن، هر چیز دینى را بدون هیچ دلیلى محکوم کردن رایج بود در دوران بعد ازرفتن پهلوى حتى در کشور ما، و ادامه داشت، لذا هر چیزى که رنگ و بوى دین داشت، از نظر روشنفکرهاى آن روز بدون هیچ استدلالى مطرود بود و نواب کسى بود که حرکتش صددرصد نشان داده مى‏شد که صبغه و انگیزه‏ دینى دارد، لذا بود که آن‌ها قاعدتاً آن را نمى‏پسندیدند. در نوشته‌جاتى هم که آن وقت روز، بعضى از روزنامه‏‌ها و همچین محافل روشنفکرى آن روز برخوردى که با این قضیه کردند نشان داد که هیچ قبول ندارند مرحوم نواب را، تا مدت‌ها کار را به جایى رسانده بودند و وضع تبلیغات علیه نواب را جورى حاد کرده بودند حتى گروه‌هاى سیاسى غیرمذهبى، که افراد مؤمن هم خیلى دوست نمى‏داشتند که منتسب بشوند به جریان نواب، براى خاطر اینکه گفته مى‏شد آن‌ها تروریستند و تروریسم غیر از یک حرکت سیاسى سازمان یافته است و یک حالت پرهیز، پرهیز طبیعى را به زیان نواب و جریان فدائیان اسلام در خیلى‏‌ها بوجود آورده بودند تا سال‌ها بعد.
لذاست که من تصورم این است که کار مرحوم نواب از نظر روشنفکرهاى آن روزنه، کار مطلوب و خوبى به حساب نیامد و تفسیر خوبى رویش گذاشته نشد.

سئوال: بفرمایید تأثیر مبارزه‏ فدائیان اسلام بخصوص در فاصله‏ سالهاى 1324، 25 تا سال 1334 که در روز 27 دى همراه با یارانش مرحوم نواب به شهادت مى‏رسد، در جریان‌هاى سیاسى داخلى و نیز در فعل و انفعالات سیاسى استکبار جهانى چگونه بود؟

جواب: یکى از چیزهایى که در تاریخ معاصر ما متأسفانه به کلى به دست فراموشى سپرده شده همین است که تأثیر جریان نواب و حضور نواب را در روى کار آمدن حکومت ملى دکتر مصدق ندیده گرفته {است}. این را بدانید که اگر مرحوم نواب بود و تلاش‌هاى آن‌ها نبود و ارعابى که آن‌ها در محیط جو هیأت حاکمه بوجود آورده بودند یعنى دستگاه سلطنت، نبود ممکن نبود که به آن شکل بتوانند حکومت را بدهند به مصدق، دکتر مصدق در اوایل کارش به طور آشکار متکى بود به گروه فدائیان اسلام و مرحوم کاشانى این را آشکارا هم مى‏کرد، البته آن‌ها طرفدار مصدق به عنوان مصدق نبودند طرفدار آن چیزى بودند که ترکیب مصدق کاشانى آن را ارائه مى‏داد یعنى یک حکومت ضداستبدادى و ضدسلطنتى دینى، این بود دیگر، ترکیب کاشانى و مصدق اینجورى بود، البته این ضد‌ها باز هم مصداق داشت، ضدسلطنتى، ضداستبدادى، ضدانگلیسى، این خصوصیت آن چیزى بود که از مجموعه‏ مصدق و کاشانى بوجود مى‏آمد و منعکس مى‏شد در خارج.
مرحوم کاشانى که خب مظهر این حرکت محسوب مى‏شد یعنى مظهر مردمى و دینى این حرکت محسوب مى‏شد و الا مصدق را که عامه‏ مردم نمى‏شناختند، به فدائیان و شخص نواب خیلى التقاط داشت مرحوم کاشانى، بعد از جریان ترور رزم‏آرا روزنامه‏‌ها یک عکسى را منتشر کردند که مرحوم کاشانى دستش را گذاشته روى سر مرحوم طهماسبى که قاتل رزم‏آرا بود و با‌ همان لحن مخصوص خودش مثلاً مى‏گوید بى‌سوادت، نمى‏دانم، یک چیزى، یک جمله‏اى محبت آمیزى، کلمه‏ بى‌سوات را مرحوم آیت‏الله کاشانى زیاد تکرار مى‏کرد در مقام شوخى و مزاح با افرادى که با آن‌ها مخاطبش بودند، نشنیدید این را؟... بى‌سوات... بله بى‌سوات با "ت "، این نشان‌دهنده‏ آن حالت طیبت مرحوم آقاى کاشانى بود یعنى نشان مى‏داد که این جوانى که حالا دست هم روى سرش گذاشته و با محبت دارد بهش حرف مى‏زند و شوخى هم مى‏کند بهش مى‏گوید بى‌سوات، این مورد توجهش است پس بنابر این از زدن رزم‌آرا مرحوم کاشانى استقبال مى‏کند، این هم که قاتل رزم‏آرا است.
یک چنین حمایت‌هاى صریح و علنى را آدم آنوقت مشاهده مى‏کرد معلوم بود که فدائیان اسلام زیر بال مرحوم آیت‏الله کاشانى قرار دارند و او از آن‌ها کاملاً حمایت مى‏کند و این‌ها هم بى‌دریغ به نفع حکومت مصدق و به نفع‌ همان جهت‌گیرى‏اى که مجموعه‏ مصدق و کاشانى گفتم بوجود مى‏آورد تلاش مى‏کردند و حرکت مى‏کردند و در حقیقت جریان نهضت ملى نوک تیز مسلحش فدائیان اسلام بودند تا وقتی که بین این‌ها و مصدق اختلاف افتاد که آن اختلافات تاریخچه‏ مفصلى دارد که بعد دیگر به کلى بین این‌ها دشمنى و نقار برقرار شد تا اینکه حتى منتهى شد به زدن فاطمى که فاطمى را که جزو یاران نزدیک دکتر مصدق بود، فدائیان اسلامى زدند ترور کردند، به قصد کشتن البته، که خب منتهى او جان به در برد تا بعد دستگاه رژیم سلطنت او را کشتند...
این بیانى که کردم‌ همان بود، در حقیقت بیان مصداقى از همین فعل و انفعالات بود یعنى شما ببینید از سال 29 تا 32 یعنى از سال ملى شدن صنعت نفت تا سقوط دکتر مصدق، این سه سالى که بر کشور ما سه سال و خرده‏اى که گذشت مى‏دانید یکى از آن دوره‏هاى فوق‏العاده حساس کشور ماست از لحاظ ارتباط با سیاست‌هاى خارجى، این دوران دورانى است که سلطه‏ قدیمى انگلیسى یک ضربت محکم بهش مى‏خورد و خاطرات حکومت ملى، حکومت مردم و حضور مردم که سالیان درازى بود به کلى از ذهن‌ها شسته و زدوده شده بود باز در ذهن‌ها زنده مى‏شود، مردم ما مردم حضور در کوچه و بازارند دیگر، در مشروطیت و در همه‏ قضایا مردم همیشه توى صحنه‏‌ها حضور داشتند، آمدند، رفتند، اقدام کردند، خواستند، عمل کردند، یک چیز عجیبى است اصلاً تاریخچه‏ حضور مردم ما در صحنه، جزو تاریخچه‏هاى استثنایى است روى این هم کسى کار نکرده، اگر مقایسه کنید مردم ما را با ملت‌هاى دیگر از لحاظ تعیین کنندگى مواقف حساس، خواهید دید که ملت ما از آن ملت‌هاى جالبند از این جهت، خب در دوران رضاخانى به کل، اصلاً خشکیده بود این روح، تمام شده بود دیگر اصلاً مردم هیچ کاره‏ محض شده بودند به خاطر آن استبداد، بعد از دوران رضاخان هم مسئله‏اى نبود که مردم را به میدان آزمایش بکشاند و در صحنه‏‌ها حاضر کند. دوران مصدق یعنى دوران حکومت مصدق و از 29 تا 32، به این تعبیر، جزو دوران‌هایى بود که از این جهت خیلى حساس بود، ضربه‏ به حکومت انگلیس، باز یافتن احساسات مردمى بوسیله‏ خود مردم، و یک نگاه تند به سلطه‌گران و به خارجیانى که در کار ایران دخالت مى‏کنند، بعد تهدید کردن مقام سلطنتى که مردم از آن آنقدر نفرت داشتند این‌ها یک حوادث عجیبى است دیگر، یعنى جزو مقاطع کم نظیر تاریخ ماست، در این مقطع نقش فدائیان اسلام نقش به طور کامل مؤثرى بود یعنى در روى کار آوردن آن دولت در حمایت مرحوم کاشانى، پس طبعاً در قضیه‏ خلع ید از انگلیس‌ها، در قضیه‏ نفت و در بقیه‏ مسائل.
پس مى‏بینید که این دوران ده ساله‏ عمر سیاسى و مبارزاتى مرحوم نواب یکى از مهم‌ترین نشانه‏‌ها و آثارش حضور فعال و تأثیر فراوان در برهه‏ سه چهار ساله‏ بین 29 تا 32 است که از برهه‏هاى تاریخى کشور هم هست.

سئوال: یک سؤالى الان به ذهن من خطور کرد خواستم آن را هم از حضرتعالى سؤال بکنم. سؤالم این بود که ایشان اندیشه‏اش و شخصیتش در حرکت اخوان‏المسلمین و ساختار فکرى اخوان‏المسلمین تا چه میزان بود، با توجه به سفرهایى که به منطقه کردند؟

جواب: ایشان تحت تأثیر اخوان‏المسلمین بود یعنى حسن البناء روى ایشان اثر گذاشته بود و ایشان به نوبه‏ خودش روى دیگران اثر گذاشته بود. یکى از رهبران معروف سازمان آزادیبخش فلسطین به من گفت که من در مصر، در آن سفرى که نواب صفوى مصر آمده بود، مشغول درس خواندن بودم رشته‏ مهندسى داشتم درس مى‏خواندم و داشتم درس مى‏خواندم که مهندس بشوم و مشغول کار‌هایم بشوم، این آمد گفتش که تو دارى درس مى‏خوانى اینجا؟ برو فلسطین بجنگ، گفت من یکهو منقلب شدم به یک عده‏اى از جوان‌ها در مصر سخنرانیهایى ایشان کرده بود دیگر و گفته بود برو به جنگ، اینجا آمدى مشغول درس خواندنى؟ و‌ همان شخص بلند شد آمد در فلسطین و خب این آمدن‌ها بود که اصلاً مسئله‏ فلسطین را جور دیگرى کرد. خیلى مرد قوى‏اى بود مرحوم نواب، من شنیدم یک وقتى رفته بود اردن گوش ملک حسین را گرفته بود گفته بود پسر عموجان این انگلیس‌ها خیلى خطرناکند، آخر سید است، ملک حسین یعنى سید است، آره گفته بود انگلیس‌ها خیلى خطرناکند پسرعموجان، آدم اینجورى‏اى بود گوش ملک حسین را مى‏گرفت فشار مى‏داد.

طراحی و کدنویسی قالب : علیرضاحقیقت - ثامن تم

Web Template By : Samentheme.ir

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic