تبلیغات
اَشهَدُ اَنَّ اَمیرالمُومِنینَ عَلیّاً وَلیُّ الله - امام‌حسن (ع) در كلام پیامبر اسلام (ص)
اللهمّ صلّ علی فاطمة وابیها و بعلها و بنیها و امّها
هروقت دیدی تنها شدی بدون خدا همه رو بیرون کرده تا خودت باشی و خودش ...
درباره ما
بسم الله الرحمن الرحیم


اللهم صل علی محمد و آل محمد

و عجل فرجهم


حضرت روح الله:

هیچگاه نگفته و نمی گویم که امروز در این جمهوری، به اسلام بزرگ با همه ابعادش عمل میشود و اشخاصی از روی جهالت و عقده و بی انضباطی بر خلاف مقررات اسلام عمل نمیکنند ، لکن ... اگر این اقلیت اشکال تراش و کارشکن به کمک بشتابند تحقق این آمال آسان تر و سریع تر خواهد بود و اگر خدای نخواسته اینان به خود نیایند، چون توده ملیونی بیدار شده و متوجه مسائل است و در صحنه حاضر است ... کجروان و اشکال تراشان در مقابل این سیل خروشان نخواهند توانست مقاومت کنند."
فرازی از وصیتنامه


رهبر معظم انقلاب:

"اگر كسى در مقابل جوانان ادّعا كند و بگوید نظام اسلامى ما هیچ عیبى ندارد و همان قالبى را كه اسلام خواسته، ما پیاده مى‌كنیم، گزاف گفته است. به هیچ وجه اینطور نیست ... اما آنچه كه حقیقت است، این است كه ما به عنوان مسلمانانى كه راهمان را شناخته ایم، تصمیم خود را گرفته‌ایم و نیروى خود را براى این راه گذاشته‌ایم؛ با همه وجود در این راه حركت مى‌كنیم و ادامه خواهیم داد."
دیدار با جوانان اصفهان. ۸۰/۸/۱۲

نویسندگان
لینک های ویژه
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آماروبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
دیگر امکانات
[cb:blog_page_title]
[cb:post_body1] [cb:post_body2]


طبقه بندی: [cb:post_category_name]،
برچسب ها:[cb:post_tag_name]،


[cb:post_continue_link]
تاریخ : [cb:post_create_date] | [cb:post_create_time] | نویسنده : [cb:post_author_name] | نظرات([cb:post_comment_count])

.: تعداد کل صفحات [cb:pages_total] :. [ [cb:pages_no] ]

.: Weblog Themes By Bia2skin :.
مطالب اخیر وبگاه

در روایات و احادیث معتبر، می‌توان به علاقه وافر و هم‌زمان پیامبر (ص) به امام حسن (ع) و امام حسین (ع) پی برد كه نشان‌دهنده جایگاه برابر این دو نسبت به هم و همچنین داشتن رتبه بالاتر نسبت به دیگر جوانان بهشتی است.

A0806523.jpg

 بررسی شخصیت و جایگاه امامت امام حسن (ع) از آن سو كه دارای ویژگی‌های خاص است، نیازمند درك سخن افراد خاص است. به همین دلیل و با توجه به فرارسیدن 28 صفر، سال روز رحلت و شهادت پیامبر گرامی اسلام (ص) و سبط اول ایشان، امام حسن مجتبی (ع)، در این مقال قصد آن داریم تا گوشه‌ای از سخنان حضرت محمد (ص) درباره امام دوم شیعیان را منعكس كنیم.
پیش از آغاز این نوشتار، به سخنی درباره جایگاه امام حسن (ع) و برادر پاك و معصومش، امام حسین (ع) از رسول گرامی (ص) اشاره می‌كنیم كه در آن فرمود: «خدای یكتا نسل هر پیامبر را از پشت خود او قرار داد، اما نسل مرا از پشت علی بن ابیطالب (ع) قرار داده است.» این فرموده از آنجا مهم تلقی می‌شود كه امام حسن (ع) پس از شهادت امام علی (ع)، لیاقت و حقانیت هدایت و رهبری و ولایت امت مسلمان را یافت و پس از انجام مآموریت خود و با شهادتی كه به آن نایل شد، امامت و ولایت را امام حسین (ع) سپرد تا سیدالشهدا (ع) با شیوه و روشی دیگر اقدام به اصلاح امور مؤمنین و مسلمین كند.
با این حال، ذكر این نكته خالی از لطف نیست كه در این در روایات، می‌توان به علاقه وافر و هم‌زمان پیامبر (ص) به امام حسن (ع) و امام حسین (ع) پی برد كه نشان دهنده جایگاه برابر این دو نسبت به هم و همچنین داشتن رتبه بالاتر نسبت به دیگر جوانان بهشتی است.
حال به احادیث و روایاتی از پیامبر (ص) اشاره می‌كنیم كه در كتاب‌های معتبر شیعه و سنی نوشته شده‌اند.

از جمله نسائی، در «خصائص» و ابن عبدالبر در «الاستیعاب» از ابوسعید خدری نقل می‌كنند كه رسول‌الله (ص) فرمودند: «حسن و حسین دو سرور جوانان بهشت هستند.»

نسائی همچنین در روایت دیگری از انس بن مالك نقل می‌كند كه می‌گوید: بارها می‌شد كه به خدمت پیامبر عظیم‌الشأن (ص) شرفیاب می‌شدم و حسن و حسین (ع) را می‌دیدم كه بر روی سینه و شكم جد خویش حركت می‌كنند و آن بزرگوار م‌ فرماید: «این دو ، گل‌های خوش‌بوی امت من هستند.»

در كتاب «اُسدُ الغابة» نیز از عمر بن ابی‌سلمه، پسر همسر رسول خدا نقل شده است كه گفت: «پیامبر در خانه ام سلمه تشریف داشتند كه این آیه نازل شد: «انما یرید الله لیذهب عنكم الرجس اهل البیت و یطهركم تطهیرا» (سوره احزاب، آیه 33 )
(خداوند اراده كرده است كه از شما اهل البیت پلیدی را بزداید و پاكیزگی‌تان بخشد.)
دوست داشتن این دو دل‌داده زهرا (س) واجب است و دوست داشتن آنان چیزی جز دوستی پیامبر نیست و دشمنی با آنان نیز دشمنی با پیامبر است.»

شیخ مفید در كتاب ارشاد می‌نویسد: «حسن و حسین علیهما السلام دو محبوب رسول الله در میان خاندان بودند.»

ترمذی هم در «صحیح» خود از انس بن مالك روایت می‌كند كه از پیامبر خدا پرسیدند: «در میان افراد خاندان شما چه كسی نزدتان محبوب‌تر است». پاسخ شنیدند: «حسن و حسین.»
آن حضرت همواره به فاطمه (س) می‌فرمود: «دو پسر دلبند مرا به نزدم فراخوان» و چون حسن و حسین به خدمت جد بزرگوار خود می‌شتافتند، آنان را به سینه می‌فشرد و می‌بویید.

نسایی در «خصایص» از اُسامه بن زید نقل می‌كند كه پیامبر (ص) در حالیكه حسن و حسین برروی پاهای او نشسته بودند، می‌فرمود:
«این دو ، پسران من و پسران دختر من هستند. خدایا تو می‌دانی كه من این دو را دوست دارم، پس تو هم دوستشان بدار.»

در كتاب «الاستیعاب» از رسول گرامی (ص) روایت شده كه درباره حسن و حسین فرمود: «خدایا من این دو را دوست دارم ، تو نیز آنان را و هر كس را كه دوست‌دارشان است، دوست بدار.»

در كتاب «الاصابة» از عبدالرحمن بن مسعود از ابوهریره نقل می‌كند كه؛ رسول خدا (ص) بر ما خارج شد، در حالی كه حسن و حسین هر یك بر یك دوش او نشسته بودند و آن حضرت هر بار یكی از آن دو را می‌بوسید تا به ما رسید و چنین فرمود: «هر كس دوست‌دار این دو باشد، مرا دوست داشته است و هر كس دشمنی با این دو نماید، با من دشمنی كرده است.»
و نیز فرمود: «هر كس حسن و حسین (ع) را دوست بدارد، من او را دوست دارم و هر كس را من دوست داشته باشم، خدا او را دوست دارد و هر كس را خدا دوست بدارد، او را به بهشت داخل می‌كند. هر كس با حسن و حسین دشمنی ورزد، من با او دشمن خواهم شد و هر كس را من دشمن بدارم، خدا دشمن او خواهد شد و آن كس را كه خدا دشمن بدارد، به جهنم داخلش خواهد كرد.»

ابوعمرو زاهد در كتاب «الیواقیت» از زید بن ارقم روایت می‌كند كه من در مسجد نزد رسول‌الله بودم. در این هنگام فاطمه (ع) همراه با حسن و حسین از خانه‌اش خارج شد و به سوی جایگاه پدر گرامی‌اش شتافت و به‌ دنبال او علی (ع) نیز رسید. آنگاه پیامبر رو به جانب من كرده و فرمود: «هر كس این چند را دوست بدارد، با من دوستی كرده است و هر كس آنان را دشمن باشد، با من دشمنی ورزیده است.»
همچنین زید بن ارقم می‌گوید: «رسول خدا، علی (ع) و فاطمه و دو فرزندشان حسن و حسین را مورد خطاب قرار داده فرمود: «من با هر كس كه شما با او مهر ورزید، مهر می‌ورزم و با هر كس كه شما با او در ستیزید، می‌ستیزم.»

اسلم، روایت كرده است كه من حسن و حسین (ع) را دیدم كه بر شانه‌های پیامبر سوار شده‌اند. به آن دو رو كرده گفتم: «چه مركب راه‌واری دارید!» در این لحظه پیامبر مرا مخاطب ساخت فرمود: «و چه سواران نیكویی!»

ترمذی و نسایی در كتب «صحیح» خود از بُرَیدَه نقل می‌كنند كه رسول الله (ص) در حال خطاب بود كه ناگاه حسن و حسین (ع) را دید كه لباسی قرمز رنگ بر تن دارند و به سوی او می‌شتابند و پیوسته به زمین می‌افتند. حضرت بی‌اختیار از منبر فرود آمد و آن دو را در آغوش گرفت و بر روی دو پای خود نشاند، سپس فرمود: «خدای بزرگ راست گفته است كه دارایی‌های شما و فرزندانتان سبب آزمایش شمایند. من بر این دو كودك خردسال نگریستم كه راه می‌رفتند و بر زمین می‌افتادند، دیگر نتوانستم درنگ كنم؛ سخن خود را بریدم و آن دو را در آغوش گرفتم.»

روایتی از رسول خدا (ص) در جلد دوم «فرائد المسطین» آمده است كه در آن امام حسن (ع)، نمونه انسان كامل معرفی شده است. در این روایت می‌خوانیم: «لو كان العقل رجلا لكان الحسن؛ اگر عقل در مردی مجسم می‌شد، همانا حسن بود.»

طراحی و کدنویسی قالب : علیرضاحقیقت - ثامن تم

Web Template By : Samentheme.ir